Az Eyjafjallajökull jelenlegi kitörése során szóba előkerült a Laki 1783-as kitörése és ennek hatásai. Az alábbi helyen letölthető a
Természet Világa 2008. évi II. különszámában megjelent ismeretterjesztő cikkem. Talán érdekes lehet a mostani helyzet szempontjából elolvasni a tanulmány befejező gondolatait is...
Köszönet a linkért, megspóroltál nekem egy szekrénykipakolást. :-)
VálaszTörlésErről volt egy dokumentumfilm is :)
VálaszTörlésA cikknek azzal a kijelentésével szállnék vitába, hogy árbazalt kitörés csak Izlandon képzelhető el manapság.
VálaszTörlésSzerintem a Kanári szigetekhez tartozó Lanzarote szigeti kitörés sem volt piskóta, és arra se fogadnék, hogy Hawaii-n nem fordulhat elő árbazalt kitörés.
Kedves Gazz,
VálaszTörlésrészben elfogadom a felvetést, bár... A Lanzarote szigeten 1730 és 1736 között zajló lávaöntő kitörés jelentős volt ugyan, de azért nem nevezhető árbazalt jellegűnek, mennyisége bőven elmaradt a Laki kitöréstől (3-5 km3 magma, míg az utóbbi esetben 15 km3, az előbbi 6 év alatt, az utóbbi 8 hónap alatt!). Hawaiin szintén voltak nagy lávaöntések, de ott sem emlékszem a Laki kitörést még csak megközelítő méretűre. Ezzel szemben, Izlandon az elmúlt 10 ezer évben több mint féltucat, a Laki kitörés erősségét is meghaladó lávaöntés volt! Izlandon kívül esetleg Hawaii valóban szóba jöhet, de az esély egy árbazalt kitörésre Izlandon sokkal nagyobb! A Kanári-szigetek esetében nincs olyan olvadási anomália a földköpenyben, hogy árbazalt kitörést produkáljon.