2011. július 30., szombat

Etna: küszöbön az újabb kitörés? Kövessük ismét élőben az eseményeket!

Frissítés (Szabolcs, csütörtök, 12:40)
Az Etna és a Tűzhányó blog a Kossuth rádióban!
Augusztus 2-án kedden, a Kossuth rádió Közelről műsorában riport hangzott el az Etna kitöréséről és szó volt a Tűzhányó blogról is! A riport meghallgatható a Magyar Rádió Hangtárában. A műsorok közül a 15:30-kor kezdődő Közelről adásra kell kattintani, majd a felső részen a harmadik sorban megjelenő "Közelről" feliratú sávban a 17:06:10 időpontra kattintva lehet meghallgatni az adás ezen részét.

Frissítés: Balázs 11/08/01

Rosszul tájékoztat az RTL Klub

Az RTL Klub tegnap rövid hír formájában számolt be az Etna szombat esti újabb paroximális kitöréséről. Sajnos több dolgot is rosszul, félreérthetően közölnek.

RTL: "...Az olaszországi Szicília szigetén található vulkánnak fél éves szunnyadást követően ez volt a negyedik, és egyben legerősebb kitörése ebben a hónapban."

Tűzhányó Blog: 1. Nem volt féléves szünet a júliusi paroximális kitörések előtt! A júliusi eseményeket megelőzően május 11-,12-én is volt lávaszökőkút kitörés.

2. Az Etna egy bonyolult vulkáni rendszer. Több aktív krátere is lehet egyszerre ezért nem könnyű számon tartani például a kitörések számát. Azonban, ha figyelembe vesszük, hogy júliusban a Bocca Nuova is aktivizálódott, az "Új" Délkeleti Kráterben pedig júliusban 4 paroximális esemény volt (07. 09.,07.19.,07.25.,07.31.), akkor láthatjuk, hogy 4-nél több kitörése volt az Etnának a megnevezett hónapban. Ennek jelentősége az, hogy a júliust megelőző félévben havonta legfeljebb egy kitörés történt. Az elmúlt hónapban tehát gyakoribbá váltak a kitörések, ami alapján úgy tűnik az Etna kürtőrendszerébe egyre több friss magma érkezik.

RTL:"...A tűzhányóból kilövellő vulkáni hamu miatt attól tartottak, hogy a füstfelhő gondot okoz..."

Tűzhányó blog: Nem füstfelhő tört fel ezen kitörés során sem az Etnából, hanem hamufelhő. Sajnos ez egy gyakori hiba a sajtóban és nem csak itthon. Pedig nagyon fontos megérteni, hogy a füst szó használatát kerülnünk kell mert a füstfelhő és a hamufelhő teljesen mást jelent. A vulkáni hamufelhőt a tűzhányó kráteréből kirobbanó 2 mm-nél kisebb szemcsék: kőzetüveg szilánkok, kristályszemcsék, kőzet darabok, továbbá vulkáni gőzök/gázok: CO2, SO2, Cl, H2O alkotják. A vulkáni hamufelhő szemcsemérete és alkotórészei számos dologban térnek el a füstfelhő alkotóelemeitől, ezért más a hatásuk is például az emberi szervezetre.


Frissítés (Évi, vasárnap 18:30)

Az Etna tegnapi (2011.07.30.) látványos műsora a 8. paroxizmus volt ebben az évben, mely az eddigiekhez hasonlóan a Délkeleti Kráter keleti oldalán található "Új Délkeleti Kráterben" zajlott. A tegnapi eseményekről már elérhető a jelentés (nagyszerű képekkel!) a Cataniai Obszervatórium honlapján. A jelentés szerint az újrakezdődő aktivitás első jelei már július 28-án este mutatkoztak, amikor is szórványos, nagyon gyenge stromboli-típusú robbanások történtek, de ezek az éjszaka során be is fejeződtek. Ezután 29-én egész nap teljesen nyugodt volt az "Új Délkeleti Kráter", majd 30-án kora reggeltől időszakos izzást észleltek a kráterben, mely egyre gyakrabban és intenzívebben volt látható. Később (reggel 10 óra körül) intenzív stromboli-működés kezdődött a kráterben (erősödő földremegésekkel kísérve), és egy kisebb hamufelhő képződött, mely kelet felé sodródott. Továbbá egy kisebb lávafolyás jelent meg a kráter keleti oldalán, mely kb. 100 m-t tett meg. Kora délután hirtelen lecsökkent az aktivitás (mind a vulkanológiai, mind a geofizikai eseményeket illetően). 19 óra körül azonban újra beleerősített az Etna: fokozódó földremegések és stromboli-aktivitás kezdődött ismét, mely intenzívebb volt, mint a délelőtti. Újabb lávafolyás indult el kelet felé (egyre növekvő kibocsátási rátával), mely a Valle del Bove nyugati oldalában haladt lefelé, és tett meg kb. 3 km-t (így elérte a 2000 m tengerszint feletti magasságot). Egyre sűrűbb hamufelhő emelkedett fel a kráterből, mely kelet felé sodródva hamuhullást eredményezett a Jón-tenger partján. A legnagyobb intenzitás során a lávaszökőkutak 450-500 m magasra csaptak fel a kráterperem fölé, és a sűrűn záporozó lávacafatok a krátertől 200-300 m távolságban is hullottak. A lávaszökőkutak legalább két kürtőből törtek fel a kráteren belül, illetve keleti oldalának felső részén. A kitörés intenzitása, ahogy Szabolcs is írta, 23:30-tól csökkent, majd kicsivel éjfél után véget is ért a 8. paroximális kitörés. Ezután már csak izzó lávafolyások haladtak lefelé a meredek lejtőn, azonban pár óra után gyorsan kihűltek, mert nem volt többé utánpótlás.

Az Etna 2011.07.30-i kitörése: a 8. paroxizmus (a felső képen a lávaszökőkút látható közelről, az alsó kép pedig a lávafolyást mutatja az Etnától keletre található Riposto településről nézve). A képek forrása: itt.

Ebben az évben ez a paroxizmus követte a leghamarabb az azt megelőzőt, ugyanis mindössze 5 és fél nap telt el a 7. paroxizmus (július 25.) óta. Továbbá, 2011-ben ez a paroximális kitörés volt a leghevesebb: hosszantartó lávaszökőkutak jellemezték, szemben az eddigiekkel, melyek során a lávaszökőkutak inkább csak pulzálók voltak, magasságuk pedig csak ritkán érte el a 250-300 m-t.
További nagyszerű felvételek tekinthetők meg itt, itt és itt.

Frissítés (Szabolcs, szombat 23:35)
A kitörés úgy tűnik csitulóban van..., holnapra biztos vagyok benne, hogy látványos videofelvételek is elérhetők lesznek!

Frissítés (Szabolcs, szombat 21:35-22:35)

Ismét blogközelben! Igen, ahogy Balázs remekül, időben felvezette és imént Noli is megjegyezte fantasztikus a műsor az Etnán! A webkamera képek alapján az eddigi leglátványosabb paroxizmus zajlik, érdemes tehát az Etna webkamerákat figyelni! Íme ízelítőül:

Lávaszökőkút-kitörések az Etnán élőben! Forrás: Radio Studio 7 webkamera

... és így néz ki Catania felől! A két kép elmentése között egy óra (21:35 és 22:35) telt el. Érdemes megfigyelni, hogy ezalatt mennyit haladt lefelé a lávafolyás! Forrás: Etna Guide webkamera Cam5

... úgy tűnik, hogy két kürtőn keresztül zajlik már a kitörés! Forrás: Radio Studio 7 webkamera

...szív küldi szívnek szívesen... Forrás: Radio Studio 7 webkamera



Eredeti bejegyzés (Balázs. szombat, 18:03):

Mindössze 5 nap telt el az Etna legutóbbi paroximális kitörése óta, de a tűzhányó talán már is kész a következőre. Egyelőre még fluktuáló a vulkáni földremegések (tremors) amplitúdója (lásd 1. ábra), tehát úgy tűnik még nem döntötte el a tűzhányó mivel töltse a hétvégét. Ismét az "Új" Délekeleti Kráterből spriccelhet felszínre a láva, ahol jelenleg is erőteljes gázemisszió figyelhető meg. A kürtőben kisebb robbanások is történnek. Egyelőre tehát várnunk kell, de érdemes figyelni a webkamerákat (radio studio7, Etna-obszervatórium, etnaguide).


A helyzet jelenleg:
1. ábra Balra: Az Etna "Új" Délkeleti Kráter webkamera képe fél hatkor (forrás: Radio Studió 7). Jobbra: A vulkáni földremegések (tremors) amplitúdójának valós idejú változását mutató diagram (Forrás: INGV-Catania). Az ábrát összeállítótta: Kiss Balázs, Tűzhányó blog

Nemrég megjelent a hétfői kitörésről szóló obszervatóriumi jelentés(angol). A rövid összefoglalóban egy nagyszerű fénykép is található, amelynek segítségével megbecsültem a hamufelhő magasságát. Sajnos nem látszik a teljes hamufelhő, így csak egy minimum magasságot lehet megadni, ami kb. 9 km tsz. f (lásd: kép bal felső sarka).

A kép, amely alapján a becslés készült:

Az Etna 2011. 07. 25-én zajlott kitörése. A sötétfekete, -szürke hamufelhő a kép alsó harmadának közepétől átlósan a kép bal felső sarkáig húzódik. A kép bal felső sarkában látható az általam becsült tengerszint feletti magasság. A képet készítette: Agatino Reitano. Forrás: INGV-Catania.


Best Blogger Tips

2011. július 25., hétfő

Újabb kitörés az Etnán: a VII. paroxizmus, 2011. 07. 25.

Frissítés lejjebb (új videó)!

A képen az Etna VII. paroxizmusa során magasba emelkedő hamufelhő látható 2011. 07. 25. Az Etna csúcsát egy fehér felhősapka fedi. A hamuoszlop az "Új Délekeleti Kráter"-ből tör fel. A képet készítette: Helena Eriksson.


Már csak 6 napot kellett várni az újabb kitörésre az Etnán. Ma hajnalban (2011. 07. 25.) újabb kitörés történt az "Új Délkeleti Kráter"-ben (=A Délkeleti Kráter keleti oldalán lévő beszakadásos kráterben). A szeizmogramok tanúsága szerint kb. este 9-kor (UTC) kezdődött a kitörés a megszokott módon a stromboli-típusú, kürtőtisztító robbanásokkal, ami szép fokozatosan váltott át ismét erőteljes lávaszökőkút kitörésbe. Az intenzív kitörés erős fragmentációval járt (=a magma kisebb-nagyobb darabokra való szétszakadozása), így jelentős mennyiségű hamuszemcse képződött a magmából. A hamufelhő kb. 7 km (tszf) magasra emelkedett (az Etna csúcsától számítva kb. 4 km magas volt), és keleti irányba sodródott (videó1, videó2). A hamuhullás több települést is érintett a közelben: pl. Zafferana, Giarre. A lávafolyás ismét a Valle Del Bove meredek lejtőjén haladt kelet felé. A kitörés napkelte után fejeződött be.

Egyre izgalmasabb, ami ez Etnán történik. Egyre gyakrabban zajlanak kitörések az "Új Délkeleti kráter"-ben, és a Bocca Nouva is aktivizálódott 10 év után. Mindez azt jelzi, hogy változások történtek az Etna kürtőrendszerében. Egyelőre az Etnát legjobban ismerő szakértő, Boris Behncke is csak találgat, hogy mindez hová vezethet. "Egyértelmű, hogy nagyobb mennyiségű magma éri el a csúcsrégiót, mint korábban, és ez általában egy olyan fejlődés része, amely egy komolyabb kitörést eredményezhet az Etna csúcsrégiójában vagy lejtőjén"- írja Boris. De senki ne gondoljon arra ezen sorokat elolvasva, hogy valami igazán nagy (katasztrofális) kitörést vetít elő az INGV munkatársa. Ez esetben a komolyabb kitörés egy olyasmi működést jelent, mint a 10 évvel ezelőtti lejtő menti kitörés.

A kitörés során az Etna csúcsrégióját egy fehér felhősapka borította, amely folyamatos látszólagos mozgásban volt. Ezt örökíti meg az alábbi nagyszerű videófelvétel. Kb. 0,18 mp-nél egészen ráközelít az operatőr a kitörésben lévő kráterre, így válik együtt láthatóvá a magasba csapó lávaszökőkút és a látszólag felé "folyó" fehér vízgőzfelhő mozgása.



Videó az Etna 2011. 07.25-én zajlott kitöréséről (VII. paroxizmus). Forrás: itt.

Frissítés: Balázs 18:07

Az alábbi videót Noli készítette az általa lementett webkamera képekből. Gyönyörűek a képek, amelyekből a videó készült. Egyszerűen elképesztő fényviszonyok uralkodtak a mostani kitöréskor. A felvételen a kitörés elcsendesülését láthatjuk. Érdemes figyelni, hogy egyre csökken a kitörési felhő magassága és hamutartalma.
Noli, köszönjük szépen ezt a nagyszerű videót!





Best Blogger Tips

2011. július 24., vasárnap

Földrengés raj a kanári-szigeteki El Hierro sziget alatt

Több mint 400 kis magnitúdójú földrengés pattant ki a Kanári-szigetekhez tartozó El Hierro sziget (térkép) alatt az elmúlt 3.5 napban. A IGN jelentése szerint fokozott figyelemmel kísérik az eseményeket. Egyelőre azonban nem tudni pontosan, hogy mi okozza a földrengés rajt, vulkáni vagy tektonikus eredetű-e. Amennyiben magma mozgásához társulna, úgy további előjelként fokozódó magmás gázkibocsátás (fumarola, szolfatára tevékenység) és a terület felboltozódása kell, hogy kísérje az intenzív szeizmikus aktivitást. Ennek egyelőre azonban nincs jele. Az alábbi diagramokon látható, hogy a rengések 10-15 km-es mélységközben pattannak ki, vagyis a földkéreg-földköpeny határán!

A diagramokon a földrengések időbeli eloszlásuk és kipattanási mélységük szerint vannak ábrázolva. A diagramokat az Eruptions blog egyik olvasója "Lurking" készítette.

Fontosnak tartom kihangsúlyozni, hogy a megfigyelt hipocentrum mélységek (ahonnan a földrengés rajok kipattannak) egybe esnek az El Hierro alatti kiterjedt magmatározó rendszer felső zónájával (lásd a következő ábra). Ez önmagában még nem jelenti azt, hogy az elkövetkező hetekben hónapokban vulkáni tevékenység indul a szigeten. De ettől még előfordulhat, hogy épp friss magma nyomul a magmatározó rendszerbe. De az sem zárható ki teljesen jelen adatok szerint, hogy a magmatározóból elindult a kőzetolvadék a felszín felé. Mindenesetre én személy szerint inkább magmás/vulkáni tevékenységhez kötöm a jelen földrengés rajt, mintsem tisztán tektonikus földmozgáshoz.

Az ábrán az El Hierro alatti magmatározó rendszer (bal oldali diagram és középső kép, forrás: Stroncik et al. 2009, CMP) és az elmúlt napokban kipattant földrengés raj kipattanási mélysége látható (jobb oldali diagram, forrás: Lurking, az Eruptions Blog olvasója). Kék téglalap jelöli a 10-12 km-es mélységtartományt, ahonnan a legtöbb földrengés kipattant és ahol a magmatározó rendszer felső zónája található.



Best Blogger Tips

2011. július 23., szombat

Indul a Kemenes Vulkán Park kivitelezése!

A csütörtöki nap kiemelkedő fontosságú volt a Kemenes Vulkán Park megvalósítása felé! A celldömölki Polgármesteri Hivatalban 11 órakor kezdődött a kivitelezés ünnepélyes aláírási eseménye. A több mint ötszázmillió forintos beruházást a Celldömölki Önkormányzat és az Őrségi Nemzeti Park sikeres turizmusfejlesztési pályázata teszi lehetővé. Ötletgazdaként jómagam dolgoztam ki a pályázati tervet és a megvalósíthatósági tanulmányt. A fejlesztés megvalósítása meglehetősen rögös úton haladt, sok kétséggel, de most már egyértelmű: jövő év tavaszán megnyitja kapuját ez a térségben és talán tágabb nemzetközi vonatkozásban is újszerű kezdeményezés! Az érdeklődésre jellemző, hogy az építészeti tervekre kiírt nyílt pályázatra félszáz pályamű érkezett, amiből a Földes és Társai Építésziroda alkotása került ki győztesen.

Így néz ki majd a Vulkánház. Forrás: Földes és Társai Építésziroda


Az épület kivitelezője a Fertődi Építő és Szolgáltató Zrt. lesz. Sok idő nincs, hiszen 8 hónap áll rendelkezésre a megvalósításra!
Mi lesz majd a vulkán parkban? Központja nyilvánvalóan a Vulkánház interaktív ismeretterjesztő bemutatója lesz, ahol a látogatók megismerkedhetnek a vulkánkitörések sokszínűségével: Jules Verne nyomán utazást tehetnek majd a Föld belsejébe, beléphetnek egy magmakamrába, átélhetnek földrengést és megtudhatják természetesen azt is, hogy milyen volt a Ság hegy vulkáni működésének története. Megismerkedhetnek a vulkáni működés szépségeivel, de azzal is, hogy a vulkáni működés milyen veszélyeket hordoz. A cél azonban nem csupán annyi, hogy négy fal közé zárjuk az érdeklődőket! A Ság hegy nyitott vulkanológiai képeskönyve ezernyi felfedezni valót kíván. Ezt segíti majd a feladatokat is nyújtó Vulkánösvény, a kőpark és vulkán játszókert pedig további játékos ismeretszerzésre hívogat. Most már a kivitelezésen van a sor és remélhetőleg nem áll több probléma e sok szempontból új kezdeményezés megvalósulása elé! Szerencsére az idealista lelkesedésben már nem állok egyedül. Hasonlóan elkötelezett már a Vulkánház tervezője is és remélhetőleg ez az elszántság segít az álom megvalósításában. Akkor pedig, 2012 tavaszán - a 20. század legnagyobb vulkánkitörésének (Katmai-Novarupta kitörés) centenáriumán - megnyitja kapuit a Kemenes Vulkán Park!

Best Blogger Tips

2011. július 22., péntek

Kitörni készül a Cleveland? És mi történik a szomszédban?


A Cleveland egy 1730 m magas, szimmetrikus kúp alakú tűzhányó az Aleut-szigetekhez tartozó Chuginadak-sziget keleti felén, a szigetív egyik legaktívabb vulkánja. Chuginadak az aleut tűzisten neve is, a népcsoport a hegyet is így nevezi. Gyakori kitörései ellenére a vulkán nem veszélyztet településeket, a sziget ugyanis lakatlan. Heves kitöréseinél a legnagyobb gondot a levegőbe emelkedő hamufelhő jelentheti, mivel a hegy egy nagyon forgalmas légifolyosó alatt helyezkedik el.




A vulkán a képhez hasonlóan most is felhőkbe burkolózik. Forrás: AVO


Az Alaszkai Vulkánobszervatórium (AVO) sárgára/készültségi szintre emelte a vulkán riasztási szintjét. Ez a figyelmeztetés a négyfokozatú skála kettes szintjét jelenti, ami arra utal, hogy a vulkán a közeljövőben kitörhet. Erre a műholdról készített hőtérképeken megfigyelhető hőmérsékleti anomáliák miatt került sor. Sajnos később nem sikerült megerősíteni az információt újabb mérésekkel, mert a hegyet sűrű felhőzet takarja. A szigeten nincsenek szeizmográfok, így a vulkanotektonikus rengéseket sem tudják megfigyelni. Az AVO munkatársai szerint a vulkán szinte bármikor képes egy kisebb kitörésre (A kisebb alatt egy akár 6 km magas hamufelhőt értve). Ilyen kisebb kitörése legutóbb tavaly szeptemberben volt, erős kitörése pedig 10 éve februárban, akkor 12 km magas hamufelhőt láthattak az arra hajózók és még lávafolyás is elindult a kráterből.

A sok alaszkai vulkán közül tehát egy talán kitörés előtt áll, de mi a helyzet a szomszédban? A relatív közeli Kamcsatka-félsziget tűzhányói ugyanúgy a csendes-óceáni tűzgyűrű részei, mint a kuril-szigetekiek. Amerikai társaikkal ellentétben az orosz vulkánok nem pihennek :-)
Az elmúlt héten kisebb (4 km magas) hamufelhőket eregetett a Karimszkij, pilóták július 12-én egy 20 km-re délnyugatra elnyúló felhőt figyeltek meg.
A Kizimen kráterében az egész elmúlt héten erős hőmérsékleti anomáliát észleltek, 10-én pedig egy 3.3 km magas hamufelhőt gyanítottak a KVERT kutatói a szeizmikus adatok alapján.
Szintén kamcsatkai vulkán a Sivelucs. Július második-harmadik hetében erős szeizmikus tevékenységet észleltek a tűzhányón, ezekhez akár 5 km-es kitörési felhők is tartozhattak. Műholdról több napon is erős hőmérsékleti anomáliát észleltek a lávadómon. Július 10-én gőz és gázfelhők törtek fel a kráterből majd 39 km-t sodródtak délkelet felé, mielőtt szétoszlottak volna. 11-én és 14-én 6 km magas hamufelhőket észleltek földi megfigyelők.



A Sivelucs kitörési felhője 2011. július 11-én. Forrás: KVERT

Best Blogger Tips

2011. július 19., kedd

Etna: a VI. paroxizmus 2011-ben. 9,5 napot kellett várni az újabb kitörésre

Tegnap este/ma hajnalban (2011. 07. 18-19.) kissé váratlanul újabb kitörés történt az Etna Délkeleti Kráterkúpjának oldalában (az "Új Délkeleti Kráter"-ben) az idei évben hatodszor. A kitörés során magasba lövellt hamufelhő miatt ismét le kellett zárni Catania repülőterét. Azért volt meglepő ez a kitörés, mert az elmúlt félévben általában 1-1,5 hónap telt el egy-egy ilyen esemény között. Most azonban változott a helyzet, hiszen alig egy hete (pontosabban 9,5 napja) volt az előző kitörés az Etna "Új Délkeleti Kráter"-ben. A tegnap esti/ma hajnali VI. paroxizmus ettől eltekintve a szokásos forgatókönyv szerint zajlott. Tegnap este (11/07/18) stromboli-típusú működéssel indult az előadás, ami 00:00-02:30 GMT között egy látványos lávaszökőkút kitörésben kulminálódott. Nem maradt el az újabb lávaömlés sem, amely a megszokott útvonalat követte a Valle del Bove meredek nyugati lejtőjén. A lávaszökőkút 200-250 magasra csapott fel (a világ leghosszabb villamosa (a budapesti combino) 54 m hosszú, tehát 4-5 combinot kell egymás után kapcsolni, majd az orrára állítani, hogy megkapjuk ezt a magasságot...). A kitörés közben keletkezett sűrű hamu- és gázfelhőt keleti irányba sodorta a szél. A kitörésről készült videó felvételt itt tekintheti meg.

Lávaszökőkút kitörés az Etna Délkeleti Kráterkúpjának oldalában, 2011. július 19. kb. 01:30 GMT, a VI. paroxizmus. A képet Boris Behncke, az INGV-Catania munkatársa készítette.

A Volcano discovery csapata ismét a helyszínen volt, és csodálatos képeket készített a kitörésről. Mindenképpen ajánlom a felvételek megtekintését, mert Tom Pfeifferék mindig művészi képeket készítenek.
Ízelítőül az egyik:

A VI. paroxizmus az Etnán. A képet készítette Tom Pfeiffer, Volcano discovery.

Az INGV hőkameráján még mindig látszik a forró lávafolyás, és a valós idejű szeizmogramokon is visszakereshető a ma hajnalban a kitörés során regisztrált intenzív szeizmikus aktivitás.

Bal oldalon: A hőkamerás felvételen még jól kivehető a forró lávakőzet (zöld-sárga-piros-fehér), amely az előző éjjeli (11/07/18-19, VI. paroxizmus) kitörés terméke (forrás: INGV-Catania). Jobb oldalon: Az Etna ESPC szeizmikus állomása által a VI. paroxizmus során regisztrált szeizmikus aktivitás (forrás: INGV-Catania).

Ez volt tehát a hatodik intenzív lávaszökőkút kitöréssel járó ún. paroxizmus az "Új Délkeleti Kráterben" (a korábbi események január 12-13-, február 18-, április 10-, május 12-, július 9-én zajlottak). Mindeközben tegnap a Bocca Nuova kráterben gyengült az elmúlt egy hét alatt intenzív stromboli-típusú kitöréseket és egy kisebb kráteren belül lávafolyást eredményező vulkáni működés.
Úgy tűnik, kissé beerősített az Etna az elmúlt hetekben. Két héten belül két paroxizmus történt az "Új Dékeleti Kráterben", és 10 év után ismét működésbe lépett a Központi Kráterben lévő Bocca Nuova kráter is.



Best Blogger Tips

Webkamera nézőben

Bejegyzés: Szabolcs, hétfő 21:45

1. Aki tudja most nézze a Radio Studio 7 Etna webkamerát, ahol kisebb lávatűzijáték kitörések láthatók az Etna Délkeleti kráterének lejtőjén lévő új beszakadásos kráterben (huhh, ez most szép volt 21:47-kor! ... és illik rá a Budapesten éppen dörgő ég... :-))!
2. ... és aki szeretne egy másfajta vulkáni kitörést szemlélni, az nézze a Puyehue-Cordón Caulle chilei tűzhányót az egyik webkamrán! Igen, hölgyek és urak, ez még mindig az a tűzhányó, ami június elején tört ki, a hamufelhője Dél-Amerikában és Ausztráliában (!) is gondot okozott a légi közlekedésben, aminek vulkáni hamuja már többször megkerülte a Földet és még mindig jön ki a vulkáni hamu a tűzhányó torkából!...

Kedvcsinálónak:
Esti webkamera nézőben: Balra az Etna, jobbra a Puyehue
Best Blogger Tips

2011. július 15., péntek

Újabb kitörés Sulawesi szigetén

Frissítés: Tomi (hétfő, 12:00)

A tegnapi erős kitörés után nem sokat pihent a vulkán, helyi idő szerint ma 13:24-kor (Magyarországon ez 07:24!) ismét kitört, azonban jóval kisebb erővel, mint vasárnap. 10 percen belül két hatalmas robbanást is észleltek, a hamufelhő 600 m magasra emelkedett a hegycsúcs fölé és északnyugatra sodródott. Az indonéz Közlekedésügyi Minisztérium szóvivője ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a légiközlekedést a kitörés jelenleg nem befolyásolja, csupán a hegy 10 mérföldes (18 km) körzete számít tiltott zónának, ez azonban sem a sziget déli, sem az északi reptereit nem érinti. Mindemellett a tűzhányót és a belőle felszálló hamufelhőt folyamatosan figyelik.

Frissítés (Szabolcs, vasárnap 12:20)
Ma reggel egy újabb nagy kitörés történt a Lokon vulkánon, aminek következtében 3,5 km magasra emelkedett fel a vulkáni hamufelhő. Surono, a Merapi kitörés során ismertté vált indonéziai vulkanológus szerint eddig ez volt a legnagyobb energiájú kitörés a Lokon jelenlegi kitörési fázisa során, ami reménye szerint csökkenthette a vulkán alatt felhalmozódó nyomást és gyengítheti a további kitöréseket.
A Lokon lejtőin több mint 33 ezer ember él. Bár a kezdődő kitörés nyomán több mint 5 ezer embernek el kellett hagynia az otthonát, sokan visszatértek, hogy a ház körüli munkákat elvégezzék. A vasárnapi erős kitörés kisebb pánikot okozott a lakosok között, akik közül sokan fejvesztve menekültek.
A kulcskérdés továbbra is az, hogy merre tart majd a tűzhányó kitörése és erre hogyan reagálnak a környéken élők, hányan térnek vissza éppen otthonukba, akár a tilalom ellenére is.

Eredeti bejegyzés (Balázs, péntek, 17:22):

Kitörésben a Tompaluan kráter, 2011. 07. 14. (forrás: itt)

A Soputan működését követően egy újabb, de kisebb kitörés történt Sulawesi szigetén (Indonéziában). A Lokon és Empung iker tűzhányó között található Tompaluan kráterben (térkép) zajlott látványos robbanásos kitörés előjelei február óta mutatkoztak. A kitörés részleteit Szabolcs foglalta össze egy korábbi megjegyzésében:

"Valóban az elmúlt napok kisebb aktivitása után beleerősített a Lokon, aminek következtében most már 4000 embert telepítettek ki. A kitörés során mintegy 1,5 km magasra emelkedett fel a vulkáni hamu, ami szinte teljes sötétséget okozott a közeli Manado településen. A légi közlekedésben egyelőre nincsenek zavarok. A kitörés annyiban érdekes, hogy az amúgy igen aktív ikervulkán esetében eddig főleg a Lokon és az Empung közötti nyeregben zajlottak a kitörések."

A Tompaluan kráterben gyakoriak a kitörések, de ezek főként VEI 1-3 erősségűek. Legutóbb 1991-ben volt nagyobb VEI 3-as kitörés a tűzhányón. Akkor áldozatok is voltak és komoly kár keletkelezett a környék mezőgazdasági területein. A jelenlegi kitörés a hétvégi Etna kitöréshez hasonlítható, tehát inkább látványos mint veszélyes, de ez nem jelenti azt, hogy nem is kell különösebben odafigyelni az eseményekre, hiszen a vulkán korábban már megmutatta, hogy képes komolyabb pusztításra is. Aki folyamatosan szeretné követni az események itt megteheti.
Az alábbi gyönyörű képeken a kráterből felemelkedő hamu és gázfelhő látható, amelyen visszaverődik az izzó láva fénye (sajnos maga a lávatűzijáték ebből a szögből nem látható):

Kisebb hamufelhő és a Tampaluan kráter felett 2011. 07. 14. (forrás: itt)

Albertnek Köszönjük szépen a híreket!



Best Blogger Tips

2011. július 14., csütörtök

Etna: 10 év után újra látványos kitörések a Bocca Nuova kráterben!

Frissítés (Szabolcs, péntek 15 óra)
Rövid megjegyzés az indonéziai Lokon kitöréséről a kommentek között.

Eredeti bejegyzés (csütörtök, 12:00)

Az Etna hétvégi, július 9-i kitörése újra nagy érdeklődést kapott és úgy tűnik némi változás állt be a tűzhányó működésében.

Látványos lávatűzijáték a Bocca Nuova kráterben július 13-án éjjel, holdfényben. Forrás: Boris Behncke, INGV


Az idei évben a Délkeleti kráter peremén létrejött beszakadásos kráterben zajlottak ismétlődően a kitörések. A szombati látványos paroxizmus előtt már napokkal korábban lehetett sejteni, hogy szemünket érdemes az Etnán tartani, mert új előadás lesz. Szombaton, a lávaszökőkút kitörések mellett több kilométer magasra csapott fel a vulkáni hamufelhő, amiből a vulkán környéki lakott területeken is esett a szürke vulkáni hamu. A heves kitörés ismét hamar abbamaradt, azonban a korábbiakkal szemben, most nem csendesedett el teljesen a tűzhányó. A Bocca Nuova (az Etna legnagyobb krátere) július 11-én átvette a show-t és most itt zajlanak a tűzijátékszerű kitörések. A Bocca Nuova kréterében 10 éve nem volt vulkáni működés, így ez az esemény most mindenképpen nagy jelentőséget kap! Az Etna mostani vulkáni aktivitása is itt kezdődött, amikor tavaly augusztusban látványos vulkáni hamufelhő emelkedett ki a kráterből. Decembertől aztán átvette az előadást a Délkeleti kráter, most pedig a stafétabot ismét átkerült a Bocca Nuovához. Íme az előadás:

Lávatűzijáték a Bocca Nuova kráterben július 11-én éjjel. Forrás: Boris Behncke, INGV


A látványos stromboli-jellegű lávatűzijáték a Bocca Nuova kráterének alján zajlik. Az izzó lávacafatok több tíz méter magasra csapnak ki a kráterperem fölé és hullnak vissza a kürtő közelébe. Hasonló látványos esemény a Bocca Nuova kráterben 1997-ben és 1999-ben zajlott, amikor a láva teljesen kitöltötte a kráter belsejét, sőt túl is csordult rajta. A mostani Bocca Nuova aktivitás azt jelentheti, hogy egy viszonylag folyamatosabb látványos vulkáni működés lesz az Etna csúcsterületén a következő hetekben, hónapokban. Bár a látványos vulkánkitörések vonzzák a turistákat, a csúcsterület azonban a vulkáni veszély miatt le van zárva, oda csak vulkanológusok és hegyi vezetők léphetnek be különleges engedéllyel. Az eseményeket azonban biztonságosan lehet követni valamelyik Etna webkamerán keresztül is és természetesen követjük a Tűzhányó blogon is!

Best Blogger Tips

2011. július 9., szombat

Újabb kitörés Izlandon? Mire készül a Katla tűzhányó?

Frissült az Etna bejegyzés! (2011. 07. 10. 14:25)

Frissült az Etna bejegyzés! (2011. 07. 09. 21:29)

...és frissítés a Katla kitöréshez is (videóval)! (Szabolcs, július 11, 10:10)

Bár az Etna hétvégi kitörése háttérbe szorítja az izlandi Katla váratlan szombati ébredését, azért jelentőségében érdemes erre odafigyelni! Izland egyik legaktívabb tűzhányója utoljára 1918-ban tört ki, ami nagyságában meghaladta mind a tavalyi Eyjafjallajökull, mind az idei Grimsvötn kitörését. Azóta szunnyad a "boszorkány", bár 1999-ben egy, a mostanihoz hasonló jökulhlaup (gleccservíz-ár) egy kisebb vulkánkitörést jelzett. Tavaly, az Eyjafjallajökull kitörése kapcsán a média és néhány szakember is a Katla felébredését latolgatta. Tudjuk azt, hogy a jéggel borított vulkán alatt néhány kilométer mélységben egy magmatömeg halmozódott fel az elmúlt két évtizedben, ami adott esetben aktivizálódhat. A kérdés az, hogy ez a mostani esemény egy kürtőtisztító kitörés volt és egy nagyobb kitörés előhírnöke vagy az 1999-es eseményhez hasonló egyedi kis kitörés. Erre a választ a következő hetek fogják megadni, érdemes tehát szemünket a vulkánon tartani.
A szombati kitörés következtében a kaldera feletti jégtakaró egy kisebb területen megroggyant és egy 50 méter mély beszakadás keletkezett, amit a következő kép mutat:
Ami a Katla szombati kitörése után visszamaradt. Forrás: Ruv.is


A fekete hamuréteg nem a mostani kitörés eredménye, az a tavalyi Eyjafjallajökull és az idei Grimsvötn kitörés során lepte be a jégtakarót. A meredek falakkal határolt mélyedés a szakemberek szerint arra utal, hogy a jégolvadás nagyon gyors volt. Az olvadást és a kapcsolódó jökulhlaup kialakulását egy sekély mélységbe történt magma felhatolás vagy egy forró gőz kitörés okozhatta. A mély lyuk körül a jégtakaró körkörös repedések mentén roskadt be. Ezt a különleges eseményt fantasztikus filmfelvétel örökítette meg:



A Katla körül jelenleg minden nyugodt, így lehetőség van az 1-es főút elsodort hídjának javítására.

Eredeti bejegyzés (Évi, július 9, 17:35)

Izlandon is egyre "forróbb" a talaj! Bár nemrég még a Hekla mutatta jeleit annak, hogy nyugtalankodik, most már a sziget legdélebbi részén található Katla is mozgolódik. Ma hajnalban egy kisebb váratlan jökulhlaup (jeges áradat) történt a tűzhányót borító Mýrdalsjökull gleccseren, melynek következtében a Múlahvísl nevű folyó leszakította a felette lévő hidat. Ezért lezárták az 1-es autóutat (ring road) és a közelben élők kitelepítését is megkezdték. Az izlandi kutatók szerint valószínűleg csak egy nagyon kicsi, freatikus kitörés történhetett a jég alatt, amely az olvadékvizet létrehozhatta, de ez elég bizonytalan. Freysteinn Sigmundsson geofizikus szerint "ha ez egyáltalán egy kitörés lehetett, csak egy kis esemény volt, és lehet, hogy csak geotermális aktivitáshoz köthető". Azonban van pár megfigyelés, melyek arra utalhatnak, hogy valójában egy nagyon kicsi kitörés történhetett a Katlán: egyrészt intenzív szeizmikus aktivitás volt megfigyelhető, mely a magma mozgására utalhat a kürtőben. Másrészt a gleccseren található üstszerű beszakadás mélyült, illetve további beszakadások történtek, melyek körül repedések jelentek meg, mindez utalva arra, hogy egy jelentős hőhatás érte a gleccsert.

Bal oldali kép: a Mýrdalsjökull gleccseren keletkezett beszakadás és repedések 2011. július 9-én (a kép forrása); a tremorok (földremegések) intenzitásának növekedése 2011. július 9-én (az ábra forrása).


Best Blogger Tips

Kitörésben az Etna! Nézze élőben!

Frissítés: 2011. 07. 10. 14:25

Képek és Videók az Etna tegnapi kitöréséről.

Lenyűgöző közeli felvételek a kitörésről:


Az eredeti videó itt.


A legjobb képek
et az Etna tegnapi kitöréséről a Volcanodiscovery tűzhányóvadász csapata készítette. Néhány száz méterre közelítették meg a kitörésben lévő kürtőt, és onnan készültek a felvételek. A képeket ide kattintva tekintheti meg. (Mindig kattintson a képre a következő fotóért!)
Az alábbi kép segítséget nyújt abban, hogy mely képeken mi látható.

Az Etna 2011. 07. 09-i kitörése. Helyszín: az Etna Délkeleti Kráterének keleti oldala. A képet készítette: Tom Pfeiffer. Feliratok és értelmezés: Kiss Balázs, Tűzhányó blog

Nagyszerű videók az Etna tegnapi kitöréséről!

Az első videó: a kép közepén látható a több kilométer magasba emelkedő sötét szürke kitörési felhő. Aminek hamuja még Cataniat és számos környező települést is beterített.

A második videó: A "fekete eső". Testközelből érezhetjük, hogy mit jelent egy éppen kitörésben lévő vulkán oldalában tartózkodni, miközben folyamatosan záporoznak a fejünkre a kisebb-nagyobb üvegesre dermedt lávadarabok. Érdemes hallgatni, hogy milyen hang kíséri a tefrahullást.




Az eredeti videók itt.

Lemaradt a kitörésről?


Ide kattintva megnézheti! Az animált gif videón egy, az Etna csúcsrégiójára irányított hőkamerás felvételsorozatot tekinthet meg a teljes paroxizmusról. A videót Raving, az Eruptions blog egyik olvasója készítette.
Mit látunk a videón? A zöld-sárga-piros
-fehér színek együtt jelzik a forró lávát. A videón az egész kitörés fejlődése látható 11:00 órától 15:30-ig (GMT). Kezdetben kisebb robbanások történnek (csak időszakos fehér "lángnyelveket" látunk a videón), majd egyre erőteljesebbé válik a kitörés, és a legintenzívebb szakaszban több száz méter magas lávaszökőkút csap fel a kürtőből (folyamatos fehér "lángnyelvként" látszik ez a videón).

Frissítés 07. 09. 20:21

Befejeződött a kitörés az Etnán. A szeizmikus aktivitás a kitörés előtti háttérértékre csökkent. A hőkamerás képeken azonban még mindig látható a lávaszökőkút kitörés során megindult forró lávafolyás. Ezért érdemes lesz nézni a webkamerákat, mert valószínűleg látszik majd a gyönyörű, vörösen izzó, közel 1000°C -os láva.


A bal oldali képen a szeizmikus aktivitást jelző görbén nagyszerűen látható, hogy a földrezgések szinte teljesen abbamaradtak. A jobb oldali képen a zöld-sárga-piros színek által kirajzolódik a még friss és forró lávafolyás.

Eredeti bejegyzés:

Forró hétvégénk van, de akinek még ez sem elég megcsodálhatja az Etna jelenleg zajló kitörését.

Az idei 5. paroxizmust látványos hamupöfékelés és lávatűzijáték előzte meg (animált gif). De most már a friss magma spriccel a felszínre látványos lávaszökőkút formájában. Számos webkmerán követhetők az események:
Etna trekking
Radio7
INGV

Az INGV webkameráin így néz ki a kitörés:

A bal oldalon egy hőkamerás kép, a jobb oldalon egy normál kamera képe az Etnán zajló lávaszökőkút kitörésről. A két kép egyazon helyről készült és teljesen megfeleltethető egymásnak.


Best Blogger Tips

2011. július 7., csütörtök

Főpróba az Etnán?!

Közeleg az újabb lávaszökőkút kitörés az Etnán. Egyértelműnek tűnnek a jelek (hamupöfékelés és visszafogott lávatűzijáték) arra, hogy friss magma nyomult fel a tűzhányó kürtőrendszerébe. De mire vár a magma? Mi is ez a főpróba? A válasz egészen egyszerű: dugó van a kürtőben, akár sokszor az M0 autóúton. Az Etnán a friss, gázdús, felfelé nyomuló magmának útját állja a legutóbbi kitörés során a kürtőben visszamaradt kigázosodott, viszkózusabb magma, ez jelenti a dugót. Akárcsak a forgalmi dugókban, itt is meg kell várni, amíg megtisztul előttünk az út, vagyis ez esetben a kürtő. A kürtő tisztítása a stromboli-típusú kitörések során zajlik. A frissen felnyomuló magma maga előtt tolja a korábbi kitörés anyagát, és az eközben zajló robbanások vetik ki a kürtőből a korábbi magmát.
A kürtőtisztítás tehát megkezdődött, már csak abban kell reménykednünk, hogy a kürtőben felnyomult magmának lesz "türelme" kivárni, amíg megtisztul előtte az út, és nem fordul vissza.

Nézze meg animált gif-ek segítségével a kürtőtisztítást:

Kattintson ide, hogy lássa a hamupöfékelést!
Kattintson ide (töltse le a fájlt, majd nyissa meg pl. ezzel), hogy lássa a lávatűzijátékot!

Végül még egy fogalom mára: a paroxizmus. Paroxizmusnak egy vulkánkitörés azon szakaszát nevezzük, amikor a legerőteljesebb a kitörés. Az Etnán ez akkor következik be, amikor a kürtőtisztítást követően a friss, gázdús magma előtt szabaddá válik az út, és látványos lávaszökőkút formájában a magasba spriccel. Az Etnán idén eddig 4 ilyen esemény volt, vagyis 4 paroxizmus következett be. 2000-ben az Etnának 66 paroxizmusa volt...

A 2011. év 4. paroxizmusa az Etnán. 2011. 05. 12. A képet készítette Boris Behncke.

Best Blogger Tips

2011. július 6., szerda

A Soputan tűzhányó kitörésének valódi arca

Az indonéziai Sulawesi-sziget északi részén található Soputan tűzhányó (mely a sziget egyik legaktívabb vulkánja) 2011. július 3-i kitöréséről sajnos elég kevés megfigyelés és információ áll rendelkezésre. A vulkáni hamufelhő magasságáról eltérő számokat olvashatunk: egyes hírforrásokban 5 km-t, más helyeken 6 km-t írnak, viszont a Darwin VAAC jelentése (ami a legmegbízhatóbb!) szerint 46000 láb, vagyis körülbelül 14 km magas volt a hamufelhő július 3-án (ami már igen jelentős ahhoz, hogy komolyabb hatása legyen). Ezt alátámasztja az aznapi műholdfelvétel és az alábbi fénykép is, melyet egy pilóta készített a kitörés kezdete után kb. másfél órával:

A Soputan tűzhányó 14 km-es magasságba emelkedő hamufelhője 2011. július 3-án. A képet készítette: Peter Bosch, pilóta (forrás).

A Soputan hamufelhőjének terjedése a Darwin VAAC modellszámításai alapján: a bal oldali ábra a július 3-i, a jobb oldali pedig a július 4-i előrejelzést mutatja (a fekete folytonos vonallal jelzett terület a 46000 láb (kb. 14 km) magasságban terjedő hamufelhőt modellezi; a szaggatott vonallal jelzett terület a bal oldali ábrán 1500 láb (kb. 450 m) magasságot, a jobb oldali ábrán pedig 15000 láb (kb. 4,5 km) magasságot jelöl).

A tűzhányó körül egy 6 km sugarú veszélyzónát jelöltek ki, ahova tilos belépni. Kitelepítéseket egyelőre nem rendeltek el, mert a vulkánhoz legközelebb fekvő település kb. 8 km távolságban található a tűzhányó csúcsától. A Soputantól kelet-délkeletre lévő falvakban (a Minahasa nevű körzetben) "a hamu elég vastag és ártalmas lehet az egészségre", ezért az Indonéz Vöröskereszt július 3-án, 4-én és 5-én védőmaszkokat osztott ki a lakosságnak. Hamu borítja az egész körzetet, a településekhez vezető utakat kidöntött fák sokasága borítja, több tucat ember szenvedett komoly sérüléseket, akiket kórházba szállítottak. Az ott élő lakosság próbálja megtisztítani az utakat a hamutól és kidőlt fáktól. "A hamu vastagsága a 10 cm-t is elérheti, így nehéz a közlekedés. Ráadásul, helyenként még nagyon forró volt a hamu." E megfigyelések alapján (kidöntött fák, forró hamuüledék) minden bizonnyal piroklaszt-árak zúdultak le a tűzhányó oldalán (ami jellemző a Soputanra, és legutóbbi működése során, 2008-ban, valamint 2005-ben is megfigyelték). A tűzhányótól délnyugatra fekvő Tombatu nevű települést szintén jelentős hamuhullás érintette. A hamufelhő terjedése miatt a Manado városában található repteret július 3-án időszakosan (három órára) lezárták.

Bal oldali kép: egy, a Soputantól 6 km távolságra található település látképe 2011. július 4-én (a kép forrása); jobb oldali kép: Tombatu falu egyik hamuval borított utcája 2011. július 3-án (a kép forrása).

Bal oldali kép: a Soputan vulkán délnyugati irányból nézve 2011. július 3-án (kép forrása); jobb oldali kép: a tűzhányó kelet-délkelet felől 2011. július 4-én (a kép forrása).

A helyi Vulkanológiai és Geológiai Központ és a kormány folyamatos megfigyelés alatt tartja a Soputan tűzhányót, amely akár "növekvő aktivitás jeleit mutathatja".
A Soputan jelenlegi működését az 1991 óta növekedő lávadóm aktivitás jellemzi, melyhez gyakran társulnak robbanásos kitörések és piroklaszt-árak.


Best Blogger Tips