2011. november 30., szerda

Tungurahua: ismét működésben a "tűztorok"

Vasárnap működésbe lépett Ekvádor legaktívabb tűzhányója, a Tungurahua (neve Quichua nyelven annyit jelent, hogy "tűztorok"). A vulkáni működés során 4 kilométer magasra emelkedett a vulkáni hamu, a tűzhányó oldalában időszakonként piroklaszt-árak (nagy sűrűségű, vulkáni kőzetdarabokat és forró vulkáni gázokat tartalmazó, a felszínközelben nagy sebességgel terjedő kitörési felhők) zúdultak le maximálisan 1 km távolságba eljutva.

Kitörésben a Tungurahua nappal és este. Forrás: IGEPN


A tűzhányó oldalában kisebb falvak találhatóak, ahonnan mintegy 700 embert telepítettek ki. Tegnap este messzire hallatszó detonációkkal zajlott a kitörés. Az eső következtében kisebb iszapárak keletkeztek, de ezek nem okoztak nagyobb veszélyt. A földrengések mára kissé csitultak.

A mostani vulkáni működésről máris több nagyszerű videófilm nézhető meg:

Videofelvételek a Tungurahua kitöréséről. Forrás: LD TV in YouTube (balra) és alexanderecu38 in YouTube (jobbra)


Bár egyes híradások szerint a szakembereket meglepte a kitörés, igazából azonban nincs nagy meglepetés, a Tungurahua ugyanis 1999-óta, néhány hónapos szüneteket tartva, szinte folyamatosan működik. Azt megelőzően jóval csendesebb volt. A mostanihoz hasonló hosszabb, folyamatos vulkáni működés 1916 és 1925 között zajlott. A Tungurahua egy jellegzetes Andok-beli tűzhányó, ami hol összeomlik, hol ismét építkezik. Legutoljára 3000 éve omlott össze a vulkán, amikor 8 köbkilométer mennyiségű kőzetanyag zúdult le 15 km távolságba is eljutva, és egy hatalmas sebhely maradt vissza. Ezen a sebhelyen építkezik most már harmadszorra nekigyürkőzve az andezites tűzhányó. A jelenlegi Tungurahua III-as kúp már közel eléri a korábbi felépítmény térfogatának 50%-át. Az építkezés a mostanihoz hasonló jellegű kitörésekkel zajlik. A tűzhányó híres a hatalmas detonációkkal járó, éjszaka látványos, vulcanoi-típusú kitörésekről. Ekkor hatalmas, még izzó kőzetdarabok hullanak a vulkáni kúp lejtőire. Nagyobb kitörések esetében több kilométer magas hamufelhő alakulhat ki, ami több alkalommal is hamuhullást okozott még a 135 km távolságban lévő Quitóban is, megakasztva rövidebb-hosszabb ideig a légi közlekedést.

A Tungurahua korábbi - elmúlt másfél évben történt - kitöréseiről folyamatosan hírt adott a Tűzhányó blog, ezekről az alábbi összeállításban olvashat!

Best Blogger Tips

2011. november 26., szombat

Ismét kigőzölgő vulkáni törmelékek úsznak a vízen El Hierro partjai előtt

Frissítés (Szabolcs, 2011.11.29. kedd, 10:50)

A webkamerákon reggel óta egyre erősödő folt figyelhető meg a tengervízen, ami fokozatosan intenzívebbé váló víz alatti vulkáni működést jelez!

A kedd délelőtti webkamera képeken egyre erősödő folt figyelhető meg a korábbi kitörési központ helyén a Las Calmas tenger vizén. Forrás: Earthquake-report webkamerák és USTREAM webkamera


Ma az eddigi 4 földrengés közül 3 15-16 km mélységből pattant ki az El Golfo öböl alatt. Az egyik 3-as magnitúdójú volt, amit a lakosság is érzett.

Frissítés (Szabolcs, 2011.11.28. hétfő, 19:00)

Az El Hierro vulkáni kitörés adatait közlő IGN (Instituto Geográfico Nacional) szolgáltatása - talán a korábbi sok kritika hatásaira is - egyre bővül, a napi beszámolók után most egy fotógalériával. Ezekből válogatva álljon itt egy igazán remek fotó, mondjuk "A múlt és jelen - egy sziget születése" címmel. Háttérben a sziget partvidékén található szárazföldi kitörésekkel keletkezett vulkáni kúpjai, előtérben pedig a víz alatti vulkáni működés eseményének egy pillanta látható:

Gőzölgő "lávalufik" a szárazföldi vulkáni kúpok előterében. Forrás: IGN


Ma a felszínen elcsendesült a vulkáni működés, a folyamatos földremegés azonban jelzi, hogy a vulkáni működés nem állt le. Megszaporodtak az El Golfo alatti földrengések is, ma már a 19.-nél járunk, köztük volt 13-15 km mélységből kipattanó esemény is!

Frissítés (Szabolcs, 2011.11.27. vasárnap, 21:25)

Élénk aktivitás jellemezte ma a Las Calmas tenger alatt zajló vulkáni működést. A webkamerákon jól kivehető volt a felújuló "jakuzzi" tevékenység, amit kisebb gázfelfreccsenések kísértek. A Parti Őrség hajója merészen megközelítette a parttól mintegy 1,8 km távolságban lévő kitörési helyet, remek fotókat készített és újabb mintákat szedett:

Gőzölgő vulkáni törmelékek a tengervíz felszínén és egy jókora méretű friss kőzetpéldány. Forrás: Presidencia del Gobierno de Canarias


A Föld legfiatalabb vulkáni kőzetei!. Forrás: AVCAN


A mintavétel körülményeiről egyelőre nincs pontos információ, mindenesetre a képen szereplő kőzetpéldányok meglehetősen súlyosnak tűnnek, sokuk közel 1 méter nagyságú, márpedig a képek tanúsága szerint ezek a víz felszínén úsztak egy ideig, azaz belsejüket egy hatalmas gázhólyag tölthette ki. A másik lényeges észrevétel, hogy most nem a korábbi, homályos eredetű, bazaltkéreggel bevont fehér, hólyagüreges anyag, azaz restingolit jelent meg, a maiak már tisztán bazaltos kőzetdarabok! Fantasztikus képek, kivételes érdekességű kőzetminták, amelyeket mindeddig ilyen részletességgel sehol sem figyeltek meg!
A mai földremegés képen jól kivehetők az időszakos, ismétlődő robbanások okozta amplitúdó növekedések:

A földremegés képen az amplitúdó növekedést az ismétlődő kisebb robbanásos kitörések okozhatták. Forrás: IGN


Az El Hierro vulkáni működés továbbra is tartogat újdonságokat és izgalmakat!

Eredeti bejegyzés (Szabolcs, 2011.11.26. szombat)

Folytatódik az "Itt a vulkán, hol a vulkán" játék... A földregések számának csökkenése és a földremegés intenzitásának mérsékelt volta alapján azt gondolnánk lassan minden csendesedik, a vulkáni működés is lassan abbamarad. A mai nap a víz felszínén megjelenő kigőzölgő vulkáni törmelékek (úgynevezett "restingolite") azonban csattanós választ adtak: Kérem szépen, zajlik továbbra is a vulkáni működés mégpedig immáron 47 napja!

Ismét megjelentek a kigőzölgő vulkáni törmelékek a tengervíz felszínén! Forrás: Earthquake-report


A földrengések száma az elmúlt 3 napban nem haladta meg a napi tízet, a hipocentrumok alapvetően 16-20 km között vannak. A magas széndioxid koncentráció azonban azt jelzi, hogy ez a magmatömeg a mélyben kigázosodik és továbbra is potenciális utánpótlást jelenthet a vulkáni működésnek.

Best Blogger Tips

2011. november 24., csütörtök

Három vulkán is a nap képe a NASA-nál


A NASA Modis weboldalán egy héten belül háromszor is egy tűzhányóról készült felvétel volt a nap képe.


November 19-én a már hónapok óta kisebb-nagyobb hamufelhőket eregető chilei Puyehue volt a kiszemelt vulkán. A hamufelhőt akkor épp dél-délnyugati irányba sodorta a szél.

Másnap pedig egy afrikai vulkán, a Nyamuragira felvétele lett a legnépszerűbb, igaz a sűrű felhőzet miatt szinte semmi sem látszik a képen. A kitörés tulajdonképp nem is a Nyamuragirán, hanem egy keleti lejtőjén felnyílt hasadék (a képen bekarikázták) mentén zajlik. Ez sokkal kevésbé heves, hawaii típusú kitörés, emiatt nem is láthatunk magasba emelkedő, messzire sodródó hamufelhőt. A feltörő láva pedig már egy hosszú lávafolyást is létrehozott, mindezekről már korábban beszámoltunk.

A mai napon ismét amerikai vulkáné lett a nap képe, a karibi Soufriére kis hamufelhőt ereget, ami nyugat-délnyugat felé sodródik a szigetről. Mindhárom kép felbontása 250 m/pixel.

Best Blogger Tips

2011. november 16., szerda

El Hierro: ismét erősödő víz alatti vulkáni működés

Frissítés (Szabolcs, 2011.11.22, kedd, 21:30)

Az újabb repülőgépes vizsgálatok egyértelműen megállapították egy újabb kitörési pont aktivizálódását. Az új kürtő a korábban feltételezett hasadékvonal mentén található, mintegy 3,5 km-re délre La Restingától, ahol a becslések szerint a vízmélység 340 méter körül van. A kékes elszíneződés egyelőre gázkitörésre utal, azaz feltehetően vulkáni hamuanyag még nem jut a felszínre. A kékes elszíneződés ma délután is látható volt.

A kék elszíneződés egy új kitörési központra utal, ahonnan vulkáni gázok áramlanak ki. Balra: tegnapi, jobbra: ma délutáni felvétel. Forrás: IVCAN és Ian Carson fotója Armand Vervaeck fotógalériájában


A mai földrengések száma már elérte a tegnapit (eddig 24), köztük volt egy 3,3 erősségű és volt egy olyan is, ami 15 km mélyről pattant ki!

Frissítés (Szabolcs, 2011.11.21, hétfő, 15:55)
Enyhül, esetleg lassan vége szakad a vulkáni kitörésnek, lassan megnyugszik a föld El Hierro alatt? A földrengések száma jelentősen lecsökkent, a mai nap idáig kevesebb, mint tízszer rengett a föld a sziget alatt és azok erőssége sem volt túl nagy! A földremegés intenzitása is csökkent, bár azért fontos megemlíteni, hogy nem szűnt meg:

Balra a földrengések számának napi eloszlása ma délután 4 óráig, jobbra a mai szeizmogram kép. Forrás: IGN


Mindez a végét még biztosan nem jelenti a vulkáni és szeizmikus krízisnek, sőt lehet, hogy most érdemes jobban figyelni a jelekre, mert könnyen lehet, hogy egy újabb vulkáni kitörési fázis következik...
...és közben megjelent egy friss hír az Earthquake-report weblapján: a Parti Őrség helikoptere nemrég tért vissza és a szakemberek egy új kitörési központot véltek felfedezni a Las Calmas tengeren kb. 300 méterrel a korábbi kürtőtől. A víz felszínén buborékosodást és kékes foltot figyeltek meg. Várjuk a hivatalos megerősítést!
21:40 - Úgy tűnik a PEVOLCA (Plan de Protección Civil por Riesgo Volcánico) is megerősítette az új vulkáni központ megjelenését és már képek is vannak erről:

Új kürtőt jelez a kékes folt?. Forrás: Ian Carson fotója Armand Vervaeck fotógalériájában



Frissítés (Szabolcs, 2011.11.19, szombat, 21:44)
Szinte már várható volt... tegnap egy 3,7-es rengés, a földrengések száma esett és most hirtelen ismét erősödött a földremegés!

A földremegés intenzitás hirtelen megnőtt szombat helyi idő szerint 5 óra után!. Forrás: IGN



Frissítés (Szabolcs, 2011.11.18, péntek, 10:40)

Tegnap este, helyi idő szerint negyed 11-kor hirtelen csökkent a földremegés intenzitás, ami nagyon hasonló ahhoz, ami október 12 délután történt:

A földremegés intenzitás hirtelen csökkent csütörtök este negyed 11-kor. Forrás: IGN


Ennek okáról csak feltevések lehetnek, néhányan egy új hasadék felnyílására gondolnak, azonban a hozzáférhető adatok nem elegendőek pontos következtetés levonására, marad az események további figyelése... A mai földremegés jelek kisebb robbanásokkal tarkított eseményeket jeleznek, a vulkáni működés tehát némileg takaréklángra kapcsolt, azonban még nem fejeződött be.
Az El Golfo öböl alatt kipattant földrengések száma már most majdnem annyi, mint tegnap egész nap, azonban eddig még nem volt 3-as erősségűnél nagyobb és egyelőre 17 km volt a legsekélyebb hipocentrum.

Frissítés (Szabolcs, 2011.11.17, csütörtök, 21:22)

A spanyol napilapokban egyre több írás jelenik meg a vulkáni működésben részt vevő és abból némileg kiszorított szervezetek és kutatók közti feszültségről. Remélhetőleg ennek pozitív tanulságai is lesznek és e kivételes vulkáni működés tapasztalatait az izlandi példa alapján kezelik majd.
A mai napot kettősség jellemezte. Az El Golfo öböl alatt viszonylag kevés földrengés volt, aztán helyi idő szerint fél 5-kor egy 3,6 magnitúdójú földrengés pattant ki 22 km mélyről, amit a lakosok is éreztek. Ezután meglódultak a rengések és azóta is gyakoribbak. Nemrég, 7 percen belül négy rengés pattant ki. Bár a földrengések száma viszonylag kevesebb, mint korábban volt, azonban még mindig bőven elég arra, hogy fennmaradjon a készültség. Mindezek alapján korainak vélem, hogy ebből máris kevéssé valószínűsítik egy lehetséges vulkáni működést az északi területen. A rengések között volt ráadásul egy 13 km mélységből kipattant 2,7-es erősségű is. Tehát, nyugtával...
La Restingától délre viszont továbbra is igen intenzív földremegés zajlik, ami teljesen telíti a frekvencia sávot. Újabb jakuzzi tevékenységet azonban nem jeleztek. Az Earthquake-report viszont érdekes jelentéseket és képet adott közre, mégpedig a Ramón Margalef óceánkutató hajó vizsgálataiból.

A Ramón Margalef kutatóhajó akusztikus vizsgálatainak egyik eredménye, vélhetően november 13-i adat.. Forrás: Instituto Español de Oceanografía ábra az Earthquake-report weblapon


Az akusztikus vizsgálat eredménye, aminek napi jelentései letölthetők az Instituto Español de Oceanografía honlapjáról is jelzi a vulkáni felépítményt, sőt az értelmezés szerint magát a vulkáni működést is (piros szín), ami részben a vízfelszínre emelkedik, részben a vulkáni felépítmény palástján húzódik. A becslések szerint a vulkán kb. 150 méter mélyen lehet, azaz még jócskán növekednie kell, hogy a kitörés a vízfelszín fölé jusson. Hogy miért nem könnyű mindez? Ennek oka az, hogy a vélhetően laza piroklaszt üledék (=robbanásos vulkáni működés során felszínre került törmelékek anyaga) könnyen a vízmozgás áldozatául esik, azaz áthalmozódik. A jelentések arról is szólnak, hogy több kilogramm kőzetmintát is szedtek, ezek alapvetően megegyeznek a vízfelszínen is megjelentekkel. Reméljük lesznek ebből hamarosan elemzések is, ahogy ezt az izlandi vulkáni működések során már megszoktuk...



Eredeti bejegyzés (Szabolcs, 2011.11.16, szerda, 21:48)

A Nyamuragira és az Etna látványos kitörései miatt az elmúlt napokban keveset írtunk arról, hogy mi történik El Hierro szigetén. Pedig az események nem álltak le, amint arról a Legfrissebb Rövidhírekben azért tudósítottunk.
El Hierro szigetétől délre a víz alatti vulkánműködés továbbra is zajlik, sőt jelenleg a földremegés kép alapján meglehetősen intenzíven!


Az erős harmonikus földremegés intenzív víz alatti kitörést jelezhet. Forrás: IGN


A sötét miatt nem tudni a felszínen ez jelentkezik-e valamilyen módon, azonban ma olyan helikopterről készült fotók jelentek meg, amelyek utoljára november első napjaiban voltak láthatók:


November 16-án helikopterről készült felvételek La Restingától délre. Forrás: Volcano report


Jó esély van arra, hogy holnap ismét víz fölé csapjon a kitörés...
Északon, az El Golfo öbölben, bár a földrengések száma némileg csökkent (bár mindig napi 20-30), azonban erejük nem. Ma többször is voltak olyan 3-as magnitúdó körüli földrengések, amit a lakosok is megéreztek. A hipocentrumok továbbra is 16-18 és 20-23 km között vannak.

Best Blogger Tips

Etna - egy paroximális kitörés anatómiája

Az Etna tegnap az idei év 18-dik paroximális kitörését mutatta be. Ez a vulkáni működés ismét rávilágít arra, hogy a korábban inkább a lávafolyásairól híres tűzhányó egyre inkább robbanásos tevékenységet kezd folytatni. Hogy milyet? Nézze és halgassa Boris Behncke videofelvételét!
A vulkáni működést ismét szinte a kezdetektől sikerült követnünk és folyamatosan mentettük a webkamera képeket. Ezek elemzése sok tapasztalatot ad és mivel sokan választják az Etnát egy kaland(os) túra célpontjaként, ezért érdemes némileg részletesebben is elemezni a történteket. Az események felelevenítésében a cataniai INGV szeizmogramját, az Etna-guide Cam3 és a RadioStudio7 webkamera képeit használjuk fel. A szeizmogramon az idő GMT-ben szerepel (azaz helyi /és magyar/ idő -1 óra) Érdemes megfigyelni, hogy adott idő alatt mennyi változás történik!
Íme a kitörés lefolyása a szeizmogram jelei alapján, bejelölve az egyes eswmények képeit:


A vulkáni kitörési fázis november 15-én, a reggeli órákban kezdődött, mondhatni váratlanul, minden előjel nélkül, jóllehet az előző paroximális kitörés óta már viszonylag hosszú idő, mintegy 23 nap telt el. A szeizmogramon a kilengések egyre gyorsabban követték egymást, bár amplitúdójuk még nem volt nagy. Rövidesen azonban kisebb robajjal stromboli-típusú lávatűzijáték kitörések történtek (1. kép) az Új Délkeleti kráterben és emellett a délkeleti oldalában megnyíló hasadékból izzó lávcafatok repültek ki (3-4. kép). Ez a vulkáni működés mintegy délig tartott. Ennek hátterében az áll, hogy friss magma tört magának utat felfelé, feltehetően a benne lévő gázbuborékok feszítő hatásának köszönhetően. A feljövetelt a földremegés egyre növekvő intenzitása jelezte. A bazaltos magma robbanásos kitörését, azaz lávatűzijáték, lávafröcsögés vagy lávaszökőkút működés alapvetően a magma feláramlás sebességétől és a benne lévő gázok mennyiségétől, továbbá a kőzetolvadékban való növekedésüktől, elkülönülésüktől függ. A gázbuborékok, kisebb sűrűségük miatt a magmában gyorsabban emelkednek, mint maga a kőzetolvadék és méretük a kis viszkozitású magmában egyre nő. Ahogy a magma eléri a felszínt a gyorsabb, elsősorban a nagyobb méretű széndioxid gázbuborékok pattannak szét és ezek okozzák az egymást időszakosan követő stromboli-jellegű lávatűzijáték kitöréseket.

Bevezető, lávatűzijáték-lávafröcsögés események 10:50 és 11:59 között:
1. fotó: 10:45, 2. fotó: 11:21,
3. fotó: 11:30, 4. fotó: 11:43,
5. fotó: 11:45, 6. fotó: 11:59


Déli, 12 óra után aztán hirtelen változott a helyzet. Addig viszonylag veszélytelennek tűnően zajlott a kitörés, azonban ismerve az Etnának a működését csak az volt a kérdés, hogy mikor indul meg a jóval hevesebb és nagyobb hatósugárban veszélyt jelentő paroximális kitörés! Ekkor már életveszélyes a vulkáni kúp közelében tartózkodni!

A vulkáni működés váltását mutató események 12:06 és 12:19 között, azaz 13 perc alatt:

7. fotó: 12:06, 8. fotó: 12:14,
9. fotó: 12:14, 10. fotó: 12:19


...és ekkor, 12:13-kor hirtelen elkezdődött a paroximális kitörés! Az addigi helyi lávatűzijáték-lávafreccsegés kitörést becslések szerint mintegy 300-500 méter magasra felcsapó lávaszökőkút kitörés váltotta fel. Ez azt jelenti, hogy a vízgőz buborékoktól felhabzó magma érte el a felszínt, ahol a magmában lévő gázbuborékok mennyisége akár a 70 térfogat%-ot is elérhette. A nyomáscsökkenés miatt hirtelen, robbanásszerűen kitáguló gázbuborékok apró darabokra tépték szét a magmát: sűrű vulkáni hamu és néhány cm nagyságú lapilli darabok zúdultak ki a kürtőből. A nagyobbak a vulkáni kúp környezetében záporoztak a földre, a kisebb vulkáni hamut tartalmazó felhő pedig néhány km magasra emelkedett fel. A paroximális kitörés kb. 1 óra 15 percen keresztül tartott.

A paroximális kitörés kezdetének eseményei 12:19 és 12:38 között, azaz 19 perc alatt:

10. fotó: 12:19, 11. fotó: 12:23,
12. fotó: 12:29, 13. fotó: 12:38


A paroximális kitörés 12:47 és 13:28 között, azaz 41 perc alatt:

14. fotó: 12:47, 15. fotó: 12:55,
16. fotó: 13:13, 17. fotó: 13:17,
18. fotó: 13:26, 19. fotó: 13:28


Háromnegyed 2-kor a lávaszökőkút magassága egyre csökkenni kezdett és gyorsan, 15 perc alatt befejeződött az intenzív vulkáni működés. A gázbuborékokkal telített magmatömeg a felszínre ért. Most kezdődik ismét minden előlről a mélyben mindaddig, amíg a gázbuborékok mennyisége, azok feszítőereje ismét elindít egy magmatömeget a felszín felé...

A vulkáni működés vége 13:47 (19 perccel az előző képsorozat utolsó fotója után) és 14:02 között, azaz 15 perc alatt:

20. fotó: 13:47, 21. fotó: 14:02


Az Etnán ez volt idén - 10 és fél hónap alatt - a 18-dik paroximális kitörés. Volt már ennél intenzívebb paroximális kitöréssorozat is, mégpedig az idősebb Délkeleti kráterben. 2000-ben 66, majd 2001 tavaszán-kora nyarán 16 ilyen esemény történt. Az Új Délkeleti kráter idén januárban született meg, és most már az ismétlődő kitöréseknek köszönhetően közel 200 méter magasra nőtt. A 18-dik paroximális kitörés kb. 10-20 méterrel növesztette meg a vulkáni kúpot.
A vulkáni működés részletes leírása Boris Behncke, a cataniai INGV vulkanológusának megfigyelései alapján a szervezet honlapján olvasható.

Best Blogger Tips