A BNPB november 9-én bejelentette (indonéz), hogy a Merapin a november 4-e óta zajló heves kitörési fázis erősebb, mint az 1872-es kitörés. A XIX. században történt kitörés 120 óráig tartott, a piroklaszt árak 11-12 km távolra jutottak. A jelenleg zajló kitörés tegnap érte el a 120 órás időtartamot (eközben egy rövid kávészünetet sem tartott), a piroklaszt árak pedig 14.5 km-es távolságba is eljutottak, és a becslések alapján már 140 millió köbméter anyagot "pöfékelt" a felszínre a tűzhányó. (!lásd: lejjebb a megjegyzések) Szeizmogram a Merapiról, forrás: Badan Geologi Merapi 2010. 11. 09., forrás: daylife A Merapi lávadómja 2010. 11. 03-án, forrás: Boston Big Pict Egy indonéz földműves a kukoricaföldjén Muntilan mellett, a krátertől kb. 10 km-re nyugatra, forrás: daylife
Az elmúlt napokban gyengült a kitörés a Merapin és ma csendesebb a tűzhányó, de egyelőre nincs ok a nyugalomra. Surono továbbra is óvatosságra int (indonéz). A heves kitöréseket követően a tűzhányóra kihelyezett monitoring eszközök napokig nem továbbították az adatokat. Az elmúlt néhány napban új eszközöket helyeztek ki a helyi obszervatórium munkatársai, így ismét elérhetők az adatok on-line is. A szeizmogramok által kirajzolt jelek jelenleg jóval kisimultabbak, mint legutóbb a nagy erejű kitörés alkalmával.
Mindeközben heves esőzések zajlanak a térségben, ami jelentősen növeli egy másik veszélyforrás, a laharok lehetőségét (cikk, indonéz). A kráterben épülő lávadóm pedig folyamatos piroklaszt ár veszélyt jelent. A vulkáni riasztási szint továbbra is vörös.
2010. november 9., kedd
Merapi - több mint 120 órája tartó kitörés
Címkék:
hamufelhő,
hamuszórás,
Indonézia,
Merapi,
rétegvulkán,
robbanásos kitörés
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Igen, az idézett forrás valóban 100 millió köbméter, azaz 0,1 köbkilométer vulkáni anyagot ír az 1872-es kitörésre, ez azonban számomra erős alábecslés. Ez éppen csak eléri a VEI=4 erősség alsó határát. Ezzel szemben a mostani kitörésre már 0,14 köbkilométert írnak, ami már VEI=4-nek számít. Ez az utóbbi nincs kizárva, azonban messze nem éri el még az 1872-es valóban VEI=4 erősségű kitörést, amikor a Smithsonian Intézet táblázata szerint 330 millió köbméter (0,33 köbkilométer) vulkáni anyag került a felszínre!
VálaszTörlésigen, csak az indonéz nyelv zavart meg kissé
VálaszTörlésmindenesetre fenntartják, hogy ez a kitörés erősebb.
VálaszTörlésTe viszont már más véleményen vagy?
tehát! a 100 millió a mostani kitörésre vonatkozik ezen forrás szerint:
VálaszTörléshttp://www.bnpb.go.id/berita.asp?id=129, itt az olvasható, h 2010-ben már több mint 100 millió köbméter anyag jött ki. és ők azt írják nem tudni,h a mennyi volt az 1872-es kitörés alkamával.
Egy másik forrás http://www.suarapembaruan.com/home/kepala-bnpb-dan-surono-beda-pendapat/961, már 140 milliűt ír a mostani kitörésre. Na itt jött a keveredés, na meg a google translate...
Balázs,
VálaszTörlésaz indonéz nyelv nekem sem ismerős és így a google fordítóra hagyatkozom. Mindenesetre az alábbi hírforrás (http://id.news.yahoo.com/antr/20101109/tpl-letusan-merapi-lebih-besar-dibanding-cc08abe.html) címe is azt mondja és a cikkben magában is azt állítja, hogy ez a mostani kitörés nagyobb mint az 1872-es, és ez utóbbira 100 millió köbméter tefrát ad meg, ami jelentős alábecslés. Lásd SI GVP táblázata (itt 330 millió köbméter szerepel), ami szakmailag elfogadhatóbb. Ha magát az eseményeket tekintjük, akkor is erre a következtetésre juthatunk, hiszen az 1872-es kitörés (6 nap) nyomán a vulkán csúcsi részén egy jelentős nagyságú kráter alakult ki, azaz a hegy teteje lerobbant. Most ezt még nem látjuk, továbbra is zajlik a lávadóm kitüremkedés.
Én korábban is ezen a véleményen voltam, az idézett beírásban csupán azt állítottam, hogy elmúlt évszázad legnagyobb kitörése ez a mostani, azaz nagyobb lehet akár, mint az 1930-as! Viszont lejjebb azt is megjegyeztem, hogy ez még messze van az 1800-as évek nagy robbanásos kitöréseitől - legalábbis egyelőre!
köszönöm a segítséget! kijavítottam!
VálaszTörlés