2010. március 31., szerda

Eyjafjallajökull...hát ez gyönyörű!

*
Ma este egy újabb hasadék nyílt fel Izlandon, így már egyszerre két helyen is folyamatosan tör a felszínre a forró magma! Ezzel egyidejűleg felerősödött a kitörés a korábbi helyszínen, vagyis a salakkúpon is. Lenyűgöző az új hasadék menti lávafüggöny látványa! Érdemes folyamatosan figyelemmel kísérni a webkamerákat, mert maradandó élményt nyújt:)!
Néhány nappal ezelőtt még arról hallottunk, hogy a vulkáni működés már talán túl van a csúcspontján...úgy tűnik viszont, hogy Haraldur Sigurdsson izlandi vulkanológus mondatának második fele jött be, vagyis "de a működés bármikor ismét felerősödhet komolyabb előjel nélkül". Köszönjük Harangi Szabolcsnak a nagyszerű megjegyzéseket és a linket, az mbl.is honlapján így már mi is élvezhetjük a gyönyörű képeket, valamint találhatunk itt egy új térképet is, melyen már az új hasadékot is jelölik.

Best Blogger Tips

2010. március 30., kedd

Eyjafjallajökull lávaszökőküt, frissítés


Ismét működik a közelebbi
webkamera!


Best Blogger Tips

Eyjafjallajökull, Eyjafjallajökull, Eyjafjallajökull.....


Vilhelm Gunnersson, via European Pressphoto A
gency

Még mindig tart a lenyűgöző lávaszökőkút-kitörés Izlandon, bár kissé gyengült az elmúlt napokban. Haraldur Sigurdsson izlandi vulkanológus (a világ egyik legjobb szakértője) szerint a kitörés talán túl van a csúcspontján, de bármikor ismét felerősödhet komolyabb előjel nélkül.
A 9 napja tartó kitörés során egy meglehetősen méretes salakkúp épült fel. A felszínre kerülő magma lávafolyásokat is táplál, amelyek a vulkáni felépítményhez hasonlóan szinte felfoghatatlanul nagyra híztak fel az elmúlt kilenc nap alatt.



1. kép: A 9 nap alatt felépült salakkúp. Méretarányként
érdemes a figyelembe venni a kép alján repülő helikoptert!
*
A gyönyörű látványt nyújtó vulkánkitörés egyre több turistát vonz a területre
(csekély 500 angol fontért azonnal helikopterre pattanhatunk, hogy felülről is megcsodáljuk a kitörést). Szerencsés módon a vulkáni működés egyelőre nem veszélyezteti az odaérkezőket. A számtalan érdeklődőnek köszönhetően elképesztő felvételek készültek a kitörésről - érdemes figyelni, mekkorák az autók a friss lávafolyáshoz képest...

Megjelent néhány újabb kép, amelyeken a kitörés előtti infláció figyelhető meg. Vagyis az jelenség, amikor a felszín felé áramló magma hatására kissé felemelkedik, felpúposodik a földfelszín a kitörés helyszínén.

A mila és a vodafone webkameráinak segítségével továbbra is élőben követhető a kitörés. Sajnos a legjobb helyzetbe kiépített webkamerával megszakadt a kapcsolat, amit egyelőre nem sikerült helyreállítani. (Amint ismét elérhető lesz, igyekszem azonnal feltenni.)


Best Blogger Tips

Cunamiveszély Nápoly partjainál?



Nápolytól 150 km-re délnyugatra a Tirrén-tenger vize alatt 450 méterrel
helyezkedik el a 3000 méter magas Marsili nevű tűzhányó. A hegy alaprajza ellipszishez közeli, mintegy 70*30 km-es. Nagyjából akkora, mint az Etna!
Az olaszországi INGV (Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia - Nemzeti Geofizikai és Vulkanológiai Intézet) vezetője, Dr. Enzo Boschi a Corriere della Sera lapnak nyilatkozta a következőket a tűzhányó kapcsán:

"Akár már holnap megtörténhet [a vulkánkitörés]. A legutóbbi kutatási eredmények azt mutatják, hogy a vulkáni felépítmény nem stabil és könnyen összeomolhat. A közelmúltban kialakult magmakamra pedig óriási méretű, mindezek alapján azt kell mondanunk, a vulkán aktív és bármely pillanatban kitörhet."

A felerősödött vulkáni tevékenységre utal a hegy körüli hidrotermális kürtők megnövekedett anyagkibocsátása is. Az intézetigazgató figyelmeztet, hogy a hegy összeomlása több millió köbméter kőzet csuszamlását jelentené, mely minden bizonnyal cunamihoz vezetne. Épp ezért javasolja egy szeizmométer-hálózat kiépítését a vulkán körül, hogy időben értesüljünk a kitörésre utaló jelekről és tájékoztatni lehessen a lakosságot az esetleges veszélyről.
Olaszul tudóknak érdemes felkeresniük ezt a blogot, ahol szintén írnak a Marsiliről!



A Marsili radarképe. A képen lefelé van észak!

Best Blogger Tips

2010. március 29., hétfő

Tűzhányó a nap képe



A NASA honlapján a Llullaillaco tűzhányóról készült gyönyörű szatellit felvétel a nap képe.

A Llullaillaco rétegvulkán Argnetína és Chile határán található. Utolsó feljegyzett kitörése a XIX. században volt. A képen látható Y formájú lávafolyás azonban jóval idősebb, a legújabb kormérések szerint a késő-pleisztocénben képződött. Best Blogger Tips

Fortyogó lávatavacska Hawaiiról

*
A szombati hírekben olvashattunk a Kilauea (Hawaii-szigetek) tűzhányón zajló eseményekről. Ehhez kapcsolódóan egy videót is láthatunk a fortyogó kis lávatavacskáról (ez ugyan már egy korábbi videó, de most is hasonló felvételek készülhetnének):


The source of the video is USGS HVO.
Best Blogger Tips

2010. március 27., szombat

Eyjafjallajökull lávaszökőkút, frissítés

*

Hatodik napja tart a lávaszökőkút kitörés Izlandon.

A vulkáni működés jellege változatlan. A március 20-21-én felnyílt hasadékból 200-300 m magasra lövell fel szökőkútszerűen az izzó kőzetolvadék. A magasba fröccsenő láva visszahullva lávafolyássá áll össze és ÉK-felé, egy szakadék irányába cammog, ahol aztán vízesés-szerűen hullik alá a mélybe. A hasadék mentén feltörő magma mostanra egy szép fröccskúpot/salakkúpot épített maga köré.

VÉGRE, megvan...
A kitörés másnapján találtam egy szuper oldalt, ahol élőben lehetett nézni a kitörést egy webkamera segítségével. A webkamera folyamatos élőképet sugárzott, ezért szinte testközelből lehetett élvezni a kitörést. Harmadnapra azonban egy másik kamera képét tették fel az oldalra, amelynek sem a nézőpontja, sem a frissítési sebessége nem volt megfelelő, így elveszett az élvezet is. Ma azonban sikerült rátalálnom egy honlapra, amelyen ismét élőben követhetjük az izlandi kitörést. Remélem ezen az oldalon már nem lesz az előzőhöz hasonló eset, ill. semmi fennakadás, ami ismét akadályozná, hogy bárki az otthonából nézzen vulkánkitörést :)!
Két különböző nézőpontból is megtekinthető a lávaszökőkút kitörés: közelebbről
és távolabbról!! A kitörés megtekintése- elsősorban technikai okokból - naplementekor a legélvezetesebb.

A webkamerák nyújtotta látványt egy izlandi cég jóvoltából élvezhetjük: Many thanks to mila for the webcams.


A NASA által az űrből készített felvételen is megtekinthetjük a hasadékot és közvetlen környezetét.

Best Blogger Tips

Vulkánhírek a nagyvilágból



Nem csoda, hogy elsősorban az izlandi Eyjafjallajökull kitörése foglakoztat mindenkit, hiszen óriási hír és gyönyörű felvételeket láthatunk a lávaszökőkút kitörésről.
A héten kaptunk már információt az orosz távol-kelet vulkánjairól, valamint egy nagyszerű videót a montserrati Soufriére Hills-ről is.
Íme egy rövid összefoglaló, hogy mi is történik máshol:


Indonézia
Batu Tara (Komba-sziget): Március 17-18. és 22-23. között 2,4 km magasságba (tengerszint feletti magasság) emelkedő hamufelhőket pöfékelt ki magából a vulkán, melyek 30-95 km-re terjedtek ÉNY-i irányba.
Dukono (Halmahera): Indonézia egyik legaktívabb tűzhányója március 22-én egy 2,4 km magas (t.sz.felett) hamufelhőt lőtt ki magából, mely 45 km-t tett meg DK-felé.

Hawaii
Kilauea: A világ legaktívabb vulkánjai közé tartozó Kilaueán fröcskölő lávatavacska mozgolódik mélyen a Halema'uma'u kráter belsejében, az északi rift zónánál pedig lávaalagutakból feltörő izzó láva táplálja a felszíni lávafolyásokat. Március 19-i mérések alapján a kén-dioxid gáz kibocsátási mértéke továbbra is magas, 500 tonna naponként. A 2003-2007 közötti átlagos érték 140 tonna/nap volt.

Dél-Amerika
Chaitén (Dél-Chile): Március első felében a Chaitén lávadóm együttesének növekedése a vulkán nyugati részén volt jelentős. Gáz- és hamufelhők emelkedtek a magasba, a szeizmikus aktivitás viszont gyenge. A riasztási szint továbbra is piros.
Tungurahua (Ekvádor): Március 17-23. között gőz- és gázfelhőket észleltek, 19-én pedig robbanásos kitörések is történtek a tűzhányón. A legnagyobb robbanásos kitörés során a vulkáni hamufelhő 9 km magasra (t.sz. felett) emelkedett. A vulkántól DNY-ra jelentettek hamuhullást, ami jelzi, hogy milyen irányba fújta a szél a hamufelhőt. Március 20-án kisebb laharok (iszapárak) zúdultak a Baños-Penipe autópályára, majd 22-én újabb hamuhullást észleltek a DNY-i területeken.





Best Blogger Tips

2010. március 25., csütörtök

Eyjafjallajökull lávaszökőkút


Ismét Izland, és egy újabb
video!

Best Blogger Tips

Mt. St. Helens kitörés 30 éve...

 

















30 éve tört ki a Washington állambeli Mt St. Helens!!! Közeledik az évforduló... a nagy lejtőcsuszamlás által előidézett kitörés május 18-án történt. Hogy addig hogyan zajlottak az események? Napi lebontásban követhető az alábbi weblapon:
http://twitter.com/MSHInstitute

 

Best Blogger Tips

A vulkáni működés egy másik arca: Soufriére, Montserrat, 2010 február 11



Akkor álljon itt a vulkáni működés egy másik arca... nem is olyan régen történt 2010. február 11-én



Best Blogger Tips

Közeli felvételek az Eyjafjallajökull-ről



A kitörés kezdetétől szebbnél-szebb felvételek, fényképek készülnek a tűzhányóról, végre itt egy videó testközelből. Jó szórakozást!


Best Blogger Tips

2010. március 24., szerda

Távol-keleti jelentés

 

Mi történik Kamcsatkán?

      Az orosz távol-kelet vulkánjai szinte soha nem pihennek! Kisebb kitörések, blokk- és hamuárak vagy csak fumarola-tevékenyeség? Minden hétre jut valami. Az elmúlt héten a Shivelucs lövellt a levegőbe egy 7 km magas hamufelhőt, hasonlók várhatók a Karimszkijen is, ezt sejtetik a vulkán alatt kipattanó földrengések. Igen aktív a Kljucsevszkoj is, az elmúlt hetekben mindennaposak voltak a kisebb kitörések, melyek hamufelhője a légi közlekedést is zavarja. De nem csak hamufelhőt ereget a vulkán, stromboli-típusú kitörései során izzó lávacafatok húznak tüzes csíkot az esti égbolton, március közepén számos ilyet figyelhettek meg a környékbeli lakosok.
      Amit ők élőben látnak, arról a KVERT (Kamchatka Volcanic Eruption Response Team) naponta frissülő honlapján mi is gyönyörű képeket nézegethetünk.
Best Blogger Tips

Új: Eyjafjallajökull lávaszökőkút


Új videó:
Az eddig készült legszebb, legérdekesebb videofelvételek a lávaszökőkútról, amelyek a kitörés második napján készült.

1. 2.

Néhány bátor vállalkozó dacolva az Izlandi hatóságok rendelkezésével, motorosszánra pattant, hogy élőben lássa a lávaszökőkutat. Így elkészültek az első olyan képek, amelyeken testközelből láthatjuk a kitörést.

A webkamerák segítségével élőben is követhetjük az eseményeket. (Egyszerűen hihetetlen, hogy bárki az otthonából nézheti a vulkánkitörést...)
A hasadékból feltörő izzó láva esténként nyújt igazán pazar látványt...Elsősorban szürkület idején érdemes fellátogatni a webkamera felvételeit mutató honlapra!

Immár negyedik napja folyamatos a kitörés az Eyjafjallajökullon. A lávaszökőkút működése hetekig-hónapokig is eltarthat, ami egyáltalán nem meglepő egy ilyen hasadékmenti, bazaltos vulkáni működés esetén. A hasadék mentén kispriccelő láva egy vulkáni formát épít fel, amit fröccs-, salakkúpnak neveznek a vulkanológiában. (lásd. a kép jobbra, Image by Þorsteinn Gunnarsson, March 22, 2010.). A képen az is megfigyelhető, ahogy a szél a kispriccelő láva hirtelen megdermedő cseppjeit, darabkáit (a fekete füstszerű anyag a képen) egy irányba fújja, ezáltal a felépülő vulkáni forma asszimmetrikussá válik.
Best Blogger Tips

Képek és térképek az Eyjafjallajokull kitörésről



Az izlandi Institute of Earth Sciences összeállítást bocsájtott ki az Eyjafjallajokull kitörésről képekkel és az új vulkáni képződmények (bazaltsalak, láva) elterjedéséről:

www.earthice.hi.is/solofile/1015729

Best Blogger Tips

2010. március 23., kedd

Sűrű felhő alatt lávafüggöny kitörés az izlandi Eyjafjallajökull tűzhányón - újabb hírek, háttérinformációk!


Közel 200 éves nyugalom után vasárnapra virradóra kitört az Eyjafjallajökull (rövidebb nevén Eyjafjöll) tűzhányó. Az első kitörésre utaló jeleket szombat éjjel közel éjfél előtt észlelték, amikor vörösbe borult az égalja. A vulkáni kitörést már hetek óta izgalmas tudományos érdeklődés várta, mivel a terület alatt jelentős számú földrengés pattant ki és ezek egyértelműen magma felnyomulását jelezték. Erre utalt azt is, hogy március 4. óta a terület lassan, átlagosan napi 1 centiméterrel emelkedett. Kitör vagy nem tör ki? – taglalták az esélyt az Eruption blog (http://scienceblogs.com/eruptions/) hozzászólói. Az óvatosabbak ugyanis emlékeztek arra, hogy 1994-ben és 1999-ben már volt hasonló magmafelnyomulás, amit nem kísért vulkáni kitörés. Ezt látszott alátámasztani az is, hogy a rengések száma csökkenni kezdett. Aztán közvetlenül a kitörés előtt egyre sekélyebb mélységből pattantak ki a földrengések, ami végül is a bazaltos kőzetolvadék felszínre töréséhez vezetett. Egy új korszakba léptünk, amikor egy vulkánkitörés bekövetkezését – a világháló segítségével – széles tudományos figyelem övezheti!

A vulkáni kitörés egy közel 1 km hosszú hasadék mentén zajlik, ahonnan több száz méter magasra emelkedik a felfreccsenő bazaltos magma. Ez a fajta kitörés a Hawaii-szigetek vulkánosságát idézi, de Izlandon sem ritka. A lávafüggöny egy idő után egy rövidebb szakaszra koncentrálódhat és egy lávaszökőkúttá alakulhat, ahonnan akár több kilométer magasra spriccelhet fel a gázdús kőzetolvadék. A videofelvételeken és fényképeken megfigyelhető, hogy kisebb lávafolyások is elindultak a hasadékból, bár ezek valószínűleg a lávafüggöny kitörés során felszínre került lávacafatokból áll össze, azaz másodlagos, ún. klasztogenetikus lávák.
















Lávaspricc az Eyjafjallajökull oldalában megnyílt hasadékból (kép forrása: http://www.ruv.is/)

A vulkáni kitörés az Eyjafjallajökullt borító jégsapka peremén történt, azaz egyelőre nem kell számítani a jégolvadásból származó özönvízszerű áradásra. A vulkáni kitörés intenzitása még csekély. Március 22-én egy mintegy 8 kilométer magasságba emelkedő felhőoszlop jelent meg a vulkán felett. Ez azonban nem jelenti azt, hogy erősebb robbanás kitörésre vált a tűzhányó. Valószínűleg ezt a forró magma és felszínalatti víz keveredése váltotta ki, azaz freatikus-freatomagmás robbanásos működés. Ezt támasztja alá az a megfigyelés is, hogy a kitörési felhő világos színű, vízgőzben gazdag és csak nagyon csekély vulkáni hamut tartalmaz.
A vulkáni kitörés további lefolyását illetően a fő kérdés az, hogy milyen irányba fordul? Az egyik lehetőség, hogy a kitörés helye az Eyjafjallajökull vulkán központi, jégsapkával fedett területe felé tolódik, ami a jég olvadását eredményezheti. Ez jelentős vízhozamú áradáshoz (jökulhlaup) is vezethet. A vulkáni kitörés azonban maradhat a jelenlegi helyén is, ahol akár több hónapon keresztül is folytatódhat a látványos vulkáni működés. Elképzelhetõ azonban rosszabb lehetőség is, mégpedig az, hogy ez a vulkáni működés „felébreszti” a szomszéd óriást, azaz a Myrdalsjökull jégtakarója alatt megbúvó Katla tűzhányót. A Katla vulkáni működése már jóval nagyobb veszélyeket hordoz. Egyelőre azonban nincs a felébredésre utaló jel, nincsenek földrengések a Katla alatt (érdekes módon azonban szórványos rengéseket jelentenek a Vatnajökull térségébõl, ahol a szintén igen aktív és veszélyes Grimsvötn vulkán található.
Az Eyjafjallajökull utoljára 1821-ban tört ki, amikor közel egy évis tartott kisebb megszakításokkal a vulkáni működés. A tűzhányó Izland déli részén található. Izland történelme során mindössze csak három alkalommal aktivizálódott. Az 1821-es kitörést megelőzően szintén mintegy 200 évig aludt, 1612-ben volt kitörése, ezt megelőzően viszont 920-ban. Ez azt jelenti, hogy a vulkáni működések között igen hosszú szünetek voltak. A szomszédos Myrdalsjökull alatti Katla tűzhányó azonban ennél jóval aktívabb. Legutolsó robbanásos kitörése 1918-ban volt, bár 1999-ben is feltételeznek egy jégsapka alatti kisebb kitörést. A Katla kitörése jóval veszélyesebb, akár 1 köbkilométer mennyiségű vulkáni anyagot is felszínre hozhat, a jégsapka megolvadása pedig pusztító jökulhlauphoz, sebes áradáshoz vezethet a jégtakaró alatti sík, tengerparti területen. Best Blogger Tips

A vulkanológia ünnepe: Vulkánkitörés Izlandon!


Izland, Atlanti-óceán

Eyjafjallajokull vulkán

2010-03-23:

Alig néhány héttel, hogy földrengéseket detektáltak a tűzhányó alatt, tegnap éjfél után nem sokkal(március 21.) megkezdődött a kitörés Izlandon. A földrengések elemzése révén már március elején felvetették, hogy a felszín alatt mozgó magma okozhatja őket. A sikeres kitörés-előrejelzés mutatja, milyen sokat fejlődött a vulkanológia az elmúlt évtizedekben, köszönhetően az intenzív kutatómunkának. Mindehhez az egyik sikeres vulkanológiai blog szerkesztőjének (Erik Klemetti) szavai március 22-én:

"We talked a few weeks ago of signs that there were increasing signs that an eruption could occur on Iceland - increased seismicity on the Reykjanes Ridge suggested that magma might be on the move. Now, we have two pieces of evidence that we might see activity at Eyjafjallajökull, on the southern side of the island nation."
...és március 24-én...
"The big news this morning is the eruption that started last night at Eyjafjallajokull in Iceland...."

Az izzó láva a kitörés kezdete óta folyamatosan több száz méter magasba lövell fel egy 1 km hosszú hasadék mentén. A vulkanológiában ezt a kitöréstípust lávaszökőkút kitörésnek nevezzük, amennyiben ez a kitörés egy hasadék mentén zajlik, mint jelen esetben, a feltörő láva egy egybefüggő ún. lávafüggönyt alkotva tör a magasba. A hasadékból lávafolyások is megindultak.

Az izlandi hatóságok azonnal lezárták az ország légterét. Folyamatosan elterelik az áthaladni kívánó gépeket. Emellett a szárazföldi utakat is lezárták. A kitörés 120 km-re van a fővárostól, Reykjavík-tól.

Eddig körülbelül 500 embert evakuáltak a környező területekről.


Képek a kitörésekről

Scienceblog

Video a kitörésekről

BBC
YouTube

Best Blogger Tips

2010. március 22., hétfő

Nyitány



Kedves Olvasó!

...2005...ELTE Kőzettan-Geokémiai tanszék...kedd este 7 óra, a vulkanológia előadásnak vége, felkapcsolják a lámpákat, fény tölti be a termet. Az előadáson elhangzott rengeteg információtól mindenki fáradtan, de kellemes elégedettséggel tömi a táskájába az aznapi jegyzetet. Két fiatal „vulkanológus palánta” szép lassan elindul az előadó ajtaja felé. Közben hangosan köszönnek az előadó professzornak, akinek a témavezetése mellett alig néhány napja vállaltak kutatási témát. Ő (Harangi Szabolcs) odalép hozzájuk (Sági Tamás, Kiss Balázs) egy kérdéssel: „ Srácok, már régóta szeretnék indítani egy magyar nyelvű vulkánhíradó honlapot. Lenne kedvetek beszállni?” A két vulkanológus palánta habozás nélkül egyszerre feleli:„Igen!!”.....

Így kezdődött több, mint 5 éve! Azóta a csapat folyamatosan bővül és igyekeztünk a lehető legsűrűbben a legfrissebb hírekkel szolgálni. Azonban ez nem könnyű feladat! A nap 24 órájában naprakészen állni, olvasni, írni a híreket. Képeket videókat keresni, színesítendő a híradót, megfelelő színvonalú honlapot szerkeszteni. A látogatottsági adatokból úgy tűnt, van kereslet a természet egyik legszebb, legveszélyesebb és legfontosabb természeti jelenségének magyar nyelvű, magas színvonalú tálalására. Az érdeklődés és az interaktív lehetőségek, amit egy blog kínál arra sarkallt minket, hogy blogos formára alakítsuk át a vulkánhíradót. Reményeink szerint egy egyedülálló, szakszerű blogot indítunk, melyen tudományos igényességgel informálhatjuk a Kedves Olvasót a mindennapi vulkáni működésről, ahol választ kaphat olyan kérdésekre: hogyan működnek a tűzhányók, miért fontos a létük, mennyire veszélyesek a vulkánok, vannak-e ilyen képződmények Magyarországon? veszélyeztetve van-e egy olyan ország, mint a mienk, amely a Kárpátok védő ölelésében terül el??? Egyáltalán mit nevezünk vulkánnak? Emellett lehetőség nyílik vitákra, beszélgetésekre, hozzászólásokra...

Végezetül néhány sor arról, hol tart a tudományunk:

„Egy új korszakba léptünk, amikor már előre izgulhatunk, várva a vulkánkitörést?”

Prof. Harangi Szabolcs

„Lenne kedvetek beszállni?”

A szerkesztők!
Best Blogger Tips