2013. február 24., vasárnap

Újabb Etna show!

Nincs megállás, Etna Mamma beindult! Tegnap, február 23-án este, a korábbiaknál is intenzívebb paroximális kitörést mutatott be, a lávaszökőkút 600-800 méter magasra csapott fel, a vulkáni hamufelhőt a szél most északkelet felé sodorta el. A vulkáni működés jellegét jól mutatja, hogy a legintenzívebb, leggyönyörűbb kitörési fázis kevesebb, mint 1 órán keresztül tartott. Az erőteljesebb lávaszökőkút kitöréshez viszont a korábbiakhoz képest kisebb lávaöntés társult.

Február 23-án már 600-800 méter magasra csapott fel a lávaszökőkút! Forrás: Marco Restivo, EtnaWalk


Ez a kitörési típus, ahogy arról kérdésekre válaszolva korábban is beszámoltam, inkább turistacsalogató, mint veszélyes. Veszélyt elsősorban a hulló vulkáni hamu jelenthet, amire a szélirányban lévőknek kell felkészülniük. Természetesen azt is tudni kell, hogy ilyen vulkáni kitörést azért tisztes távolból kell figyelni és fel kell készülni arra is, hogy egy tűzhányó esetében kiszámíthatatlan, hogy merre folyik tovább a kitörés jellege. Az Etna esetében a fő veszélyt az jelenti, ha a vulkán oldalában felnyíló hasadékból kezd intenzíven láva kiömleni, vagy ha egy erőteljesebb (ún. subpliniusi) robbanásos kitörés történik valamelyik csúcskráterben. Ez utóbbi azonban viszonylag ritka az Etnán, míg oldalhasadékból történő lávaömlés tulajdonképpen "bármikor" bekövetkezhet.
Jelenleg, ami zajlik nem más, mint a magmában lévő gázbuborékok hirtelen eltávoznak, valahogy úgy, mint amikor egy felrázott pezsgőspalackot nyitunk ki. A mélyből feláramló friss, gázdús magmából a csökkenő nyomás miatt kiválik a széndioxid és a vízgőz, a magma egyre jobban buborékosodni kezd. A gázbuborékok a kevéssé viszkózus magmában gyorsabban haladnak felfelé, mint maga az olvadék, ezért a magmaoszlop felső része felhabzik úgy, mint egy pohárba öntött sör (aki már részt vett csapatunk vulkán bemutatóin, mint például a Kutatók éjszakáján, az láthatta ennek szimulációját). A különbség az, hogy ez a magmahab még nyomás alatt van. A gázbuborékok belső nyomása azonban egyszer csak robbanásszerűen szétveti a felette lévő lávadugót és ekkor látjuk felszínen a magasba csapó lávaszökőkutat, ami tehát nem más, mint a magmahab kispriccelése. Ahogy elfogy a magmahab utánpótlás (ez most általában nem több mint 1 óra alatt megtörténik), akkor vége a paroximális kitörésnek, esetleg jön még, kifolyik még egy gázbuborékokban már elszegényedett láva és a mélyben kezdődik minden elölről. Ahogy megint kialakul egy kiadós magmahab, akkor jön a következő paroximális kitörés. Ez most viszonylag gyorsan bekövetkezik, valószínűleg azért mert van mindig friss magma utánpótlás. Amíg ez így van, addig tovább gyönyörködhetünk a hasonló pompás kitörésekben. Érdemes néha bekukkantani a webkamerákba!
A következő videofelvétel többek között jól mutatja a felszínre törő néhány nagyobb gázbuborék tűzijátékszerű szétpattanását is (a lávaszökőkút alsó részén).

A február 23-i lávaszökőkút kitörés az Etnán. Forrás: Boris Behncke


Álljon itt még egy nem kevésbé remek HD video Turi Caggegi jóvoltából. Dőljünk hátra és egy remek olasz espresso mellett élvezzük a természet fantasztikus, szemet gyönyörködtető és közben hátborzongató bemutatóját!

A február 23-i lávaszökőkút kitörés az Etnán. Forrás: Turi Caggegi




Best Blogger Tips

2013. február 21., csütörtök

Merre tovább Etna?

Az Etna az elmúlt napokban úgy tűnik egy új kitörési fázist nyitott. Ma hajnalban lezajlott az egymás utáni negyedi paroximális, azaz lávaszökőkút kitörésbe torkolló vulkáni működés is. Az előző háromról bőséges híradást nyújtottunk, beszámolónkat idézte az index.hu is. A negyedik kitörés, bár energikusabb volt, mint az előző kettő, sajnos sűrű felhők mögött zajlott és csak egyes webkamerák képein lehetett látni a csordogáló láva fényét, valamint a földremegés intenzitás értéke ad erről iránymutatást.
A tűzhányó jelenlegi működése, a gyors egymást követő intenzív kitörések bár nem példa nélküliek, azonban ritka az Etna elmúlt évtizedekbeli működésében. Boris Behncke, az Osservatorio Etneo vulkanológusa hosszú időre visszamenően figyeli és dokumentálja a tűzhányó minden mozzanatát. A most zajló események alapján megjegyzi, hogy ehhez hasonló kitöréssorozat 2000-ben volt, amikor néhány hónapos szünet után január 26-án indultak a látványos kitörések és augusztus végéig 66 paroximális kitörés zajlott le! Ezen belül csak február végéig már 38 ilyen esemény volt, volt olyan nap, amikor 3 alkalommal is felcsaptak az izzó lávacafatok. Amennyiben egy hasonló kitöréssorozat kezdetét látjuk most, akkor az kétségtelenül erősítené a vulkánturizmust. Behncke megjegyezte még, hogy azért kis eltérések megfigyelhetők a 13 évvel ezelőtti vulkáni működéstől. Akkor a lávaszökőkút kitörések maximálisan 10-15 percig tartottak, míg most 45-60 percig, azaz ezek a kitörések jóval erősebbek.

Etna - 2013. február 20, hajnali életkép... Forrás: Marco Restivo, EtnaWalk


Az elmúlt napok vulkáni működése során, mint azt az előző beszámolónkban is írtuk az Új Délkeleti Kráter salakkúpjának délnyugati oldala felhasadt, ahonnan lávafolyás indult ki. Egy másik hasadék is keletkezett a vulkáni kúp lábánál, ahol izzó láva felfreccsenések voltak megfigyelhetők, amit a webkamera képeink is hűen visszaadnak. Érdemes tehát figyelnünk Etna Mamma további tevékenységét, azonban ne feledkezzünk meg a Föld másik oldalán zajló hasonlóan látványos vulkáni kitörésről sem, mert a Tolbacsik is egy szó szerinti TŰZHÁNYÓ!


Best Blogger Tips

2013. február 19., kedd

Bella Etna Mamma!!

Frissítés (2013.02.20, 13:20):
MOST ETNA - HARMADIK FELVONÁS!!!
Tovább folytatódik az Etna kitörése, most nappal figyelhető meg az újabb felvonás. A webkamera képeken egyelőre időszakosan felemelkedő sűrű vulkáni hamufelhő figyelhető meg az Új Délkeleti Kráter felett.

Jelenleg zajlok az Etna újabb kitörése! Forrás: Radio Studio 7 webkamerák

Amennyiben ez így megy, akkor 1-2 óra múlva ismét jöhetnek a lávaszökőkutak! A webkamera képek alapján ismétlődő stromboli-típusú kitörések zajlanak, olykor szépen kivehetők a kirepülő lávacafatok is.

14:15 órás frissítés:

Jelenleg zajlok az Etna újabb kitörése! Forrás: Radio Studio 7 webkamerák

14:20 órás frissítés:

Jelenleg zajlok az Etna újabb kitörése! Forrás: Radio Studio 7 webkamerák

14:30 órás frissítés: MOST indul a paroxizmus, kezdődnek a lávaszökőkút kitörések!

Jelenleg zajlok az Etna újabb kitörése! Forrás: Radio Studio 7 webkamerák


15:00 órás frissítés: Hamu, hamu, gomolygó sötétszürke vulkáni hamufelhő!

Jelenleg zajlok az Etna újabb kitörése! Forrás: Radio Studio 7 webkamerák

15:25 órás frissítés: és vége! De mikor jön a következő?

és itt a vége! Forrás: Radio Studio 7 webkamerák

36 órán belül 3 paroximális kitörés! Ilyen régen volt az Etna életében és ezzel úgy tűnik, egy újabb kitörési fázis kezdődik a tűzhányón! Látványos kitörések zajlanak most bolygónkon: Kamcsatkán a Tolbacsik, Európában pedig az Etna mutatja be a vulkáni működés minden szépségét. Figyelem! Ez nem jelent bármilyen összefüggést, egyszerűen ilyenek a vulkánok! Olykor egyszerre több látványos kitörés is zajlik, máskor csendesebb a vulkánok világa.

Frissítés (2013.02.20, 8:40): De nagyot toppantott Bella Etna Mamma! Előző bejegyzésem végén említettem, hogy hasonló látványos vulkánkitörések várhatóak lesznek, de hogy ilyen hamar?! 24 óra leforgása alatt újabb lávaszökőkutas paroximális kitörés zajlott, ismét a hajnali órákban Szicília tűzhányóján! Ilyen legutoljára 2000 június elején fordult elő! A látványos kitörések ismét az Új Délkeleti Kráterben történtek, a vulkáni működés intenzitása némileg elmaradt a tegnapitól, azonban így is szeme-szája tátva maradt a webkamerák szerencsés nézőinek. A lávaszökőkút kitöréssel együtt kiáramló vulkáni hamuanyagot délkelet felé sodorta a szél. Egy felnyíló hasadék kettévágta a vulkáni kúp délnyugati oldalát ahonnan lávafolyás indult ki.

2013.02.20. 02:28: Bellissima Etna! Forrás: Marco di Marco, EtnaWalk

Az események ismét éjfél körül kezdődtek, lávatűzijáték kitörésekkel, majd 2 óra körül már kisebb lávaszökőkutak emelkedtek a magasba. A látványos kitörés közel hajnal 6 óráig tartott, azonban még a 6 órás webkamera felvételen is láthatóak az izzó lávanyelvek, a reggeli INGV hőkamera kép pedig még mindig izzásban mutatja az Új Délkeleti Kráter kúpját.

Az Etna idei második paroximális kitörése webkamera képeken Forrás: L.A.V.E. webkamera

Még mindig izzásban! Forrás: Osservatorio Etneo hőkamera kép


Eredeti bejegyzés (2013.02.19, 10:00):

Tolbacsik, a tűzhányó! - írtam pénteken az előző bejegyzésben, fantasztikus képekkel és videofelvételekkel illusztrálva a vulkáni működés minden szépségét. Nos, feltehetően ezt Etna Mamma is meghallotta, toppantott egyet mérgesen, felhúzta szemöldökét és azt mondta: "Na, na, azért ehhez nem kell több ezer kilométert száguldozni! Még, hogy Tolbacsik, amikor itt vagyok én is!". Felvette ünneplő ruháját, hétfő este tartott egy rövid főpróbát, majd biztos, ami biztos, még éppen kihasználva az este sötét kontrasztját bemutatta azt, hogy mit tud Ő! Etna, a tűzhányó!

Indulnak a lávaszökőkút kitörések. Forrás: Osservatorio Etneo EMOV webkamera

Az Etna jó egy éven keresztül visszafogottan működött, hosszas szunyókálások és kisebb lávatűzijáték kitörések jellemezték. Ami viszont új volt, hogy ezek a kitörések hol az Új Délkeleti kráterből, hol a Bocca Nuova kráteréből történtek. Legutóbb február 6-án volt egy rövid Etna-show, azonban az erőteljesebb kitörések sűrű felhő takarásában zajlottak. Ma hajnalban azonban már olyat mutatott be a sziciliai hölgy, amire utoljára 2012. április 24-én volt példa! A kitörések most az Új Délkeleti Kráterben zajlottak. Éjfél körül még stromboli-típusú lávatűzijáték kitörések voltak, majd hajnal 4 után kezdődtek a lávaszökőkút működések. A vulkáni működéshez kisebb lávafolyás is kapcsolódott.
...és 2013 első paroximális kitörése az Etnán! Forrás: Giuseppe Distefano - EtnaWalk

Ez volt az Etna első paroximális kitörése ebben az évben és ez azt jelentheti, hogy a következő időszakban is várhatóak lesznek hasonló, szemet gyönyörködtető kitörések. Bravo Etna Mamma! Érdemes lesz tehát a Tolbacsik kétségtelenül fantasztikus további eseményei mellett olykor az Etna webkameráira is tekintenünk!

Frissítésként pedig már itt látható egy remek videofelvétel is a ma hajnali kitörésről:

Etna, a tűzhányó!! Forrás: Klaus Dorschfeldt - KDEtna


Best Blogger Tips

2013. február 15., péntek

Tolbacsik, a tűzhányó!

Frissítés (2013. február 19. 9:00)
ahogy a címben vagyon...

Kemény kitörések kemény zenével.... Forrás: Ivan Smelov


Eredeti bejegyzés: A vulkánok sokfélék, sokszínűek, gyönyörűek, félelmetesek, építenek, pusztítanak, kiismerhetetlenek, akárhogy is vesszük, bolygónk egyik leghátborzongatóbb természeti folyamatának helyszínei. Egyszer csak morog, reng, majd szó szerint megnyílik a föld és izzó lávacafatok csapnak fel, izzó kőzet- és olvadékfolyam ömlik ki és húzódik akár több kilométer hosszan, elágazva, kisebb nagyobb lávanyelveket, ágakat formálva, új felszínformát építve. Nincs kétség, drámai pillanatok ezek. Ma már nem elérhetetlen azoknak sem, akik nem tudnak több ezer kilométert utazni, közel merészkedni a Föld e luciferi üstjei közelébe. Valahol nagyon távol, a hómezőkön is túl, immáron tavaly november 27. óta már több millió köbméter izzó lávaanyag robbant és folyt a felszínre. Egy vulkáni működés, ami a Hawaii-szigeteket idézi, vulkanológiai neve is ez: Hawaii-típusú vulkáni kitörés. Lávaszökőkút, lávatűzijáték, hosszan kígyózó lávafolyamok - ez ennek a működésnek a jellemzői és ami ehhez kell: könnyen folyós, azaz kis viszkozitású bazaltos magma. Előző bejegyzésemben egy ritka lávatípus szerepelt: a riolitos obszidián láva akár több tíz méter vastagon cammog, alig láthatóan előre. Ehhez képest a bazalt láva, mint a fiatal csikó vágtat! Lávafolyás mind a kettő, de micsoda különbség!

Életképek egy távoli vidék színgazdag vulkáni működéséről. Forrás: Denis Budkov


Kamcsatka egy teljesen más földtani helyzetben található, mint a Hawaii-szigetek. Az utóbbi egy forró folt felett helyezkedik el, míg az előbbi kőzetlemezek ütközési zónájában. Mégis, most nagyon hasonló események zajlanak e két területen. Lemeztektonikai szemléletben bizony nem lenne könnyű dolgunk megmagyarázni, hogy ez hogyan lehetséges, de ez is adja a vulkanológia és akár a geológia szépségét. Nincsenek egyszerűen alkalmazható, bejáratott értelmezések, a természet annál változatosabb és sokszínűbb, mintsem emberi gondolkodással behatárolt keretek közé lehessen szorítani!
Messze, messze, a hómezőkön és az alvó medvéken is túl zajlik a Tolbacsik vulkán újabb hasadékvulkáni működése. Váratlan esemény Kamcsatka örökké aktív vulkáni kitörései között? Utoljára 1975-76-ban volt ilyen esemény, amit "A Nagy Tolbacsik Hasadékvulkáni Kitörésnek" neveztek el, mivel Kamcsatka történelmi időbeli legnagyobb lávaöntő kitörése volt. Ekkor több mint 1 köbkilométer térfogatú láva ömlött a felszínre, ami vulkanológiai értelemben jelentős kitörésnek számít. Most ugyanott zajlik a vulkáni működés, szinte ugyanott nyílt meg a föld. A két esemény között több mint 35 év telt el és amennyiben a vulkán elmúlt évezredekben zajlott kitörési kronológiájára tekintünk, akkor azt látjuk, hogy ez a kitörési mód teljesen általános, sőt mi több igen gyakori e területen!

Robban és ömlik - kamcsatkai életképek. Forrás: Denis Budkov


Messze zajlik ez a látványos vulkáni kitörés és be kell vallani, tudományos értelemben nagyon keveset tudunk lefolyásáról. Azonban, hála az elmúlt évtizedek változásainak és a kiváló orosz fotósok remek felvételeinek, az egykori katonai zárt terület feloldásának, az internet mindenki által elérhető lehetőségére a vulkánok szerelmesei rácsodálkozhatnak bolygónk e pompázatos előadására. Persze a kevés információ nem jelenti azt, hogy a szakemberek nem dolgoznának. Az alábbi videofelvétel a vulkanológusokról alkotott sokak képzetében meglévő sztereotip képet mutatja: "alufóliába csomagolt, nehézkesen mozgó emberke horgászik a lávafolyóban és ni-ni kapása is van, hiszen egy szép kis darab mintát emel ki, nem kis nehézség árán". Nos, mindez a tudományos megismerés része, a közvetlen mintavételezés lehetőséget ad a szakembereknek, hogy a felszínre került magma anyagának kémiai összetételét, ásványos összetevőt, esetleg illótartalmát vizsgálhassák, rendszeres mintavételezéssel figyeljék az összetétel változását és ezzel következtethessenek a vulkáni kitörés menetére, a tűzhányó alatt zajló folyamatokra.

A kamcsatkai Tolbacsik hasadékvulkáni kitörése. Forrás: alwe13 in YouTube


Ezek után az izgalmas pillanatok után pedig, dőljünk hátra és élvezzük e távoli vulkáni működés minden mozzanatát:

A kamcsatkai Tolbacsik hasadékvulkáni kitörése. Forrás: alwe13 in YouTube



Best Blogger Tips

2013. február 8., péntek

Igazi különlegesség: a Puyehue-Cordón Caulle obszidián lávafolyása az űrből és közelről

Jelenleg a Földön két vulkánon zajlik intenzív lávaömlés: a hawaii Nagy-szigeten, most már több mint 30 éve, és Kamcsatkán, a Tolbacsik vulkánon tavaly november óta. Ezek bazaltos lávafolyások, amelyek mozgása látható, a felszínre bukkanás helyén olykor akár gyors folyásúnak is tűnhetnek. A bazaltos láva ugyanis kis viszkozitású, azaz könnyen folyós anyag, szilíciumdioxid tartalma viszonylag alacsony (45-50 tömeg%) és ez azt jelenti, hogy szerkezetében nem épül ki polimerizált, azaz kötött szilikát-hálózatos szerkezet. Amennyiben a láva kémiai összetételében nagyobb a szilíciumdioxid koncentrációja (dácitos, fonolitos, riolitos lávák), akkor egy stabilabb szilikát-hálózat alakul ki, ezért a láva kevéssé folyós, azaz nagyobb viszkozitású lesz. E fizikai tulajdonságból következően, a bazaltos lávák messzire, akár 10 kilométert is meghaladó távolságba képesek eljutni, míg a viszkózusabb lávák kisebb távolságba cammognak el. Egy másik következmény az, hogy az utóbbiak jóval nagyobb vastagságot érhetnek el, ami akár több tíz méter nagyságra is rúghat! Képzeljük tehát el, hogy egy dácitos-riolitos lávafolyás emeletes családi ház magasságú, meredek oldalú kőzettörmelék-folyamként közelít alig láthatóan felénk. A folyás lassú, de megállíthatatlan és mindent tarol. Ez nem olyan láva, ami képzetünk van! Hatalmas, még forró kőzetdarabok borítják a felszínét, amely réteg jól szigetel és ezért a láva belsejében az izzó olvadék képes magával vinni, nyomni, sodorni előre ezt a kiterjedt kőhalmazt. A „folyás” szemmel alig látható, az előrehaladást a kőzetdaraboknak a lávatömeg elülső oldalán történő időszakonkénti legördülése jelzi. Az ilyen lávák azonban viszonylag ritkák. A nagy szilíciumdioxid-tartalmú magmák ugyanis az esetek többségében robbanással jutnak a felszínre. Ha azonban egy gázbuborékokban szegényebb magmatömeg nyomul fel, akkor az nehezen folyós lávaként jelenhet meg. Nos, a Földön jelenleg zajlik egy ilyen „lávafolyás”, mégpedig a chilei Puyehue-Cordón Caulle vulkán kürtőjéből. Mindez első alkalommal adott lehetőséget a vulkanológusoknak, hogy közvetlen megfigyeléseket gyűjtsenek e ritka lávaömlésről!
A Puyehue kürtőjéből (jobbra) felszínre bukkanó fekete obszidián lávafolyás jól kivehető a szürke hamuval borított tájon az EO-1 űrszonda műhold felvételén. Forrás: NASA Earth Observatory

A NASA Earth Observatory egy remek űrfelvételt tett közzé az obszidián lávafolyásról, nem sokkal korábban pedig Hugh Tuffen osztotta meg kiváló felvételeit a vulkánon tett látogatásukról. Mindez kivételes alkalom megismerni e ritka lávatípust. A Puyehue-Cordón Caulle 2011. június 4–én tört ki, a vulkáni hamufelhő megkerülte a déli féltekét és emiatt, több ezer kilométer távolságban, Ausztráliában reptereket kellett bezárni. 2011. június 20-án aztán viszkózus láva nyomult ki a kürtőből és majdnem egy éven keresztül (2012. áprilisáig) folyamatos volt az utánpótlás. A szerteágazó obszidián lávanyelvek néhány kilométer távolságba kúsztak el, vastagságuk helyenként elérte a 30 métert! A természetes színt mutató műhold képen jól elkülönül a fekete lávafolyam a szürke hamuval borított tájon. De menjünk közelebb!
A Puyehue-Cordón Caulle még mindig mozgásban lévő obszidián lávafolyása. Forrás: Hugh Tuffen

Hugh Tuffen, vulkanológus csapata eljutott e kietlen vidékre és megosztott felvételein keresztül ritka élményben lehet részünk! Szakmai élményeiről először az Európai Geológiai Unió (EGU) tavalyi konferenciáján számolt be. Akkor már közel 0,2 köbkilométernyi láva türemkedett a felszínre, amely mennyiség aztán több mint kétszeresére nőtt. Végül 16 négyzetkilométer nagyságú területet fedett be a törmelékfolyam, ami kb. 2200 focipálya nagyságot jelent! A láva mozgása nem egyenletes. Egyes részeken feltorlódnak a forró állapotban még némileg képlékeny kőzetblokkok, máshol kissé megnyúlik a láva. A felszínén így karéjos alakú gyűrődések jelennek meg. Tuffen és csapata 2013 januárjában ismét a helyszínen volt és azt találták, hogy az obszidián lávafolyás még mindig mozgásba van. Éjszaka a lávatömegből kiszűrődő vörös izzás egyértelmű jelét adta, hogy a láva még nem szilárdult meg teljesen. A mozgás hangja Tuffen szerint olyan volt, mintha ezernyi összetört tányérdarabka gördülne lassan egymáson. A több méter vastag lávatömeg még mindig komótosan ereszkedik lefelé annak ellenére, hogy már nincs utánpótlása.
További remek képek a Puyehue-Cordón Caulle obszidián lávafolyásról Hugh Tuffen képmegosztóján!


Best Blogger Tips

2013. február 6., szerda

Etna: éjszakai nyilvános főpróba után előadás függöny mögött

Néhány napja előre jeleztük, hogy vasárnap-hétfő tájára várható az Etna újabb kitörése. Nos, egy kicsit csúszott az előadás (ilyenek a tűzhányók, na...), azonban tegnap éjjel már megvolt a főpróba az újabb előadásra, íme (webkamerán keresztül bekukucskáltunk :-)):
Lávtűzijátékos főpróba az Etnán kedd este. Forrás: Radio Studio 7 webkamera

A főpróba az Új Délkeleti Kráterben zajlott, olykor csak vörös derengést lehetett látni a kráter felett, azonban gyakran megfigyelhetőek voltak a kirepített izzó lávacafatok is. Most pedig, ebben a pillanatokban is zajlik az előadás! Webkamerák a színpadra irányítva, de hiába nézzük őket nem látszik semmi... az előadás zárt kapuk, elhúzott függöny mögött zajlik :-(. A földremegés intenzitás görbe azonban jelzi, valami van a sűrű felhők mögött... Ahogy megtudunk erről többet, jelentkezünk!
...és ismét felfelé kúszik a földremegés intenzitás, jelenleg is zajlik az előadás az Etnán!. Forrás: Osservatorio Etneo

És így kelt fel a Hölgy ma hajnalban - az utolsó mai nyilvános megjelenés, mielőtt az előadás elkezdődött:
Ma reggeli webkamera kép az Etnáról - utána minden felhőbe borult.... Forrás: L.A.V.E. webkamera



Best Blogger Tips