Frissítés (07/09, 16:06)
|
Egy kisebb robbanás. 2013. 07. 09. |
Az elmúlt napokban némi változás észlelhető a Popocatepetl működésében. A szeizmikus aktivitásra már nem jellemző a korábban tapasztalt intenzív, nagy amplitúdójú földremegés. Továbbá a tegnapi nap volt az első a jelenlegi kitörési epizód során, amikor nem detektáltak kiterjedt kén-dioxid gazdag kitörési felhőt a tűzhányó körüli térségben. A vulkáni működést ugyanakkor továbbra folyamatos hamu és gáz kibocsájtás jellemezi (~3 km magas kitörési felhővel), amit kisebb robbanások tarkítanak. A kitörési felhő csekély mennyiségű hamut tartalmaz, inkább vízgőz és gázok alkotják, ám az időszakos robbanások során jelentősen nő a hamutartalma. Mára kitisztult az idő és a webkamerák képein láthatjuk a tűzhányó működését. A kráteréből jelenleg is kis hamutartalmú gázfelhő tör fel, amelyet időközönként robbanások kísérnek (Forrás:
CENAPRED jelentések).
Izgalmas fejlemény, hogy az elmúlt napokban tett újabb légi megfigyelés során a helyi vulkanológusoknak sikerült bepillantani a kráterbe és megfigyelni, hogy friss, viszkózus magma nyomult a felszínre. A kevéssé folyós láva egy új lávadómot hozott létre a kráteren belül, amelynek átmérője már 250 méter. Az új lávadóm építő ciklus jól magyarázza a vulkán mostani aktivitását. A friss magmafelnyomulás felelős az elmúlt napokban tapasztalt erőteljes kéndioxid kibocsájtásért és az intenzív földremegésekért is. Az időszakos robbanások szintén gyakori jellemzői a lávadómépítő tűzhányóknak. A frissen felnyomuló magmában a gázok kiválása időszakonként olyan gázfelhalmozódást okoz a kürtőben, amely robbanásokhoz vezet.
|
A Popocatepetl kráteréből feltörő hamu és gáz felhő. 2013. 07. 09. (Forrás: CENAPRED) |
Frissítés (07/07, 20:49)
|
1. ábra (forrás: NOAA) |
Helyi idő szerint július 6-án este ismét erőteljes földremegést jeleztek a szeizmométerek (2. ábra), amit robbanások sorozata és intenzív hamu és gáz kibocsájtás kísérhetett. A napok óta tartó fokozott vulkáni aktivitás miatt egy szinttel
emelték a készültségi szintet a tűzhányón (
3. fázisra a sárga szinten belül).
A kitörések alkalmával 3 km magas hamu és gáz felhő emelkedik a kráter fölé. A légköri kéndioxid koncentrációt jelző műhold felvételén látszik (1. ábra), hogy továbbra is jelentős a gázkibocsájtás a tűzhányón. A nagy méretű kitörési felhő északi irányba sodródik.
A felhős idő továbbra is nehezíti a kitörés közvetlen megfigyelését. A július 5-én tett légi megfigyelés során készített videofelvételeknek köszönhetően azonban kapunk némi ízelítőt a vulkáni működés jellegéről. A videó első és utolsó fél percében látható a kráterből feltörő szürke hamu és gázfelhő. Az első fél perc során megfigyelhető a vulkán oldalára frissen kihullott tefra, amely szürkére színezi a csúcsrégiót borító havat. A videó középső részén közeli felvételek láthatók a kráterről. Az infrakamera képei nagyszerűen mutatják, hogy a hamukibocsájtás mellett a kürtőből tűzijátékszerűen lövellnek ki az izzó vulkáni bombák.
Íme a videófelvétel:
Frissítés (07/06, 1:06)
Nem csendesedik a tűzhányó. Rosszak látásviszonyok de a légköri kéndioxid koncentráció változása világosan mutatja a helyzetet. Az elmúlt 24 órában továbbra is jelentős mennyiségű kéndioxidot bocsájtott a légkörbe a Popocatepetl. A kéndioxid felhő jóval nagyobb kiterjedésű, mint az előző napi felvételen (megj.: a kéndioxid felhő elterjedése nagyjából megfelel a kitörési felhő (vulkáni hamu és gázok) elterjedésének). A szeizmogramon szintén látható az intenzív vulkáni működés. Bár a földremegés fluktuáló, az elmúlt 7-8 órában a korábbiaknál is intenzívebb földremegést detektáltak.
A tűzhányó által kibocsájtott kéndioxid felhő (kitörési felhő) elterjedése (forrás: NOAA). Alatta a szeizmogram (forrás: Mexico SSN).
Eredeti bejegyzés:
Az elmúlt napokban ismét felerősödtek a kitörések a mexikói
Popocatepetl tűzhányón aminek hatására több amerikai légitársaság is
törölte járatait. Helyi idő szerint július 3-án délután intenzív földremegést detektáltak és megkezdődött az újabb kitörés epizód. Az
éjszakai képeken
látható, hogy a kráterből izzó vulkáni bombák záporoztak és folyamatos
volt a hamukibocsájtás. A tűzhányó fölé tornyosuló szürke hamufelhő
egészen
8 km-es magasságba emelkedett. A környező településeken
gyenge hamuhullás volt tapasztalható. A legfrissebb CENAPRED
jelentések
szerint a helyzet nem sokat változott az elmúlt bő két napban. A
földremegés intenzitás fluktuáló, de a hamu- és gázkibocsájtás továbbra
is folyamatos. Ma az időjárási körülmények miatt csak időszakonként
lehetett szabad szemmel
megfigyelni a kitörést.
Eddig majdnem száz kisebb robbanást észleltek ezen kitörési epizód
során. Bár néhány légitársaság nem indította el a járatait, Mexikó-város nemzetközi repülőtere
üzemel.
A tűzhányó jelenlegi aktivitás nem jelent különösebb eltérést a az
elmúlt hónapokban
látott fluktuáló működéstől, amelyet időszakonként erősebb, majd
gyengébb periódusok jellemeznek. Egyelőre nem tapasztalhatók olyan
jelek, amelyek arra utalnának, hogy fokozódik a vulkáni működés és a
tűzhányó lassan egy jóval hevesebb, robbanékonyabb arcát mutatja majd
nekünk. Szerencsés esetben a webkamerákon keresztül magunk is
követhetjük az eseményeket. Ajánlom mindenkinek a
volcanodiscovery honlapját.
A
Popocatepetl működésének jellemző képei: A kráterből feltörő szürke
hamufelhő (felső) és a kráter peremére hajított izzó vulkáni bombák
(alsó) (Forrás: CENAPRED).
A kitörés felerősödését jelzi a kén-dioxid legköri koncentrációjának
növekedése a tűzhányó körül (alsó) és az intenzív földremegés(felső) (forrás: NOAA, Mexico SSN).